Kutan; 'Sayın Arınç'ı destekliyorum'

  • Giriş : 24.04.2006 / 00:00:00

SP Genel Başkanı Kutan," Sayın Arınç'ı destekliyorum, parlamento yetkileri erazyona uğratılmakta"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saadet Partisi ( SP ) Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) özgür olduğunu söylemenin tam mümkün olmadığını belirterek, başkan Bülent Arınç'ın dün yaptığı "demokrasi manifestosu" niteliğindeki konuşmasını desteklediklerini söyledi.
Kutan, "Başkan Arınç'ın da dediği gibi parlamento yetkileri erozyona uğratılmaktadır. Meclis'in özgür olduğunu söylemek mümkün değil. Arınç'ın açıklamalarını destekliyorum" dedi.

Meclis Başkanı Bülent Arınç, 86. kuruluş yıldönümü sebebiyle dün özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı 'demokrasi manifestosu' niteliğinde konuşmasına Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'dan destek geldi.

Bursa'da, bir yerel televizyon proğramına konuk olan Kutan, Meclis Başkanı Bülent Arınç, 86. kuruluş yıldönümü sebebiyle dün özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı 'demokrasi manifestosu' niteliğinde konuşmasına sonuna kadar desteklediğini kaydetti.

Daha önceki dönemlerde Meclis'in özgür olduğunu ancak şimdi ise tam olarak özgür olduğunu söylemenin mümkün olmadığını işaret eden Kutan, şöyle konuştu: " Bu ülkenin ekonomik sıkıntıları, terör meseleleri dururken. Meclis'te bu sorunları nasıl ve ne şekilde ortadan kaldırırızın tartışmaları yapılmıyor. Ya ne yapılıyor? 'yok kırmızı kitap, yok kurum saltanatı, yok laiklik-rejim tartışması' iki de bir bunlar gündeme getiriliyor. Yahu kardeşim bu ülkenin hayati meseleleri varken bunları bırakıp suni gündemleri ikide bir ortaya atmayın. Bunlar boş şeyler. Bu ülke ve ülkedeki herkes laiktir. Hemde 'biz laikiz diyenlerden' daha laiktir. Hiç kimse çıkıptı 'rejim elden gidiyor', ' Laiklik elden gidiyor' diyerek çığırtkanlık yapmamalı ve birbirini suçlamalı. Kimse Atatürk'ü ve Laikliği arkasına almasın. Herkes işini yapsın. Bu bağlamda sayın Arınç'ın Meclis'te yaptığı konuşma doğrudur. Arınç'ı destekliyor ve haklı buluyorum."

Kutan, Van Savcısı Ferhat Sarakaya'nında HSYK tarafından meslekten ihraç edilmesini ise içlerine sindiremediklerini kaydetti.

Savcılarında hata yapabileceğini ancak bunun çözüm yolunun meslekten ihraç etme değil adli makamlara sevk etme olması gerektiğini işaret eden Kutan, şöyle konuştu: " Eğer yargı bağımsız ise bırakın bunu mahkemeler yapsın. Adalet kendisi karar versin. Farklı birimlerdeki insanların hata yapabileceği gibi savcılarda hata yapabilir. Hata yaptı ise gerekli ikazlar yapılmalı ve adli mercilere sevk edilmeli. Biz savcı Sarıkaya'nın bu şekilde meslekten ihraç edilmesini içimize sindirimiyoruz. Bu yöntemle yargı siyasallaştırılmıştır. Eğer siyasallaştırılmadıysa bırakın savcıyı HSYK değil, adli merciler yargılasın."

ABD Dışişleri Bakanı Reice'nin Türkiye yapacağı ziyaretinde tamamen kendi menfaatlerine dayalı olduğunu ileri süren Kutan, " Türkiye dikkatli olmalı. Emperyalist ülkelerine politikalarına fazla kapılmamalı. Bu ziyarette PKK dosyası, istihbarat haberleşmesi göstermelik. ziyaret tamamen ABD'nin kendi menfaatine dayalıdır. Kendi istekleri doğrultusunda Türkiye ye PKK'ya yönelik baskı yapacaklar. PKK bugün ayakta ise bunun en büyük sesebi ABD'dir. Türkiye başta bunu engellemeledir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious