Kutan: Türkiye parti mezarlığı oldu

Kutan: Türkiye parti mezarlığı oldu.18276
  • Giriş : 29.03.2008 / 15:16:00

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye'de bugüne kadar 21 partinin kapatıldığını belirterek, ''Türkiye adeta partiler mezarlığı haline getirilmiş'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğinin (ASKON) 5. Olağan Genel Kurulunda konuşan Kutan, Türkiye'de çok önemli gelişmelerin meydana geldiğini, bunun önemli kısmının tehlikeli gelişmeler olduğunu söyledi. Kutan, ''Her zamankinden daha fazla bu toplumda birliği, barışı, huzuru temin etmek, gerginlikleri ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz'' diye konuştu.

Türkiye'nin uzun dönemdir ''suni konularla meşgul edildiğini'' ifade eden Kutan, ''Türkiye'de gerçek gündem şudur: Ekonomik sıkıntımız var. İşsizlik, yoksulluk var. Gelir dağılımında adaletsizlik var'' dedi.

Recai Kutan, AK Parti'nin kapatılması istemli davayla ilgili olarak, kapatma davasını duyar duymaz meseleyi incelediklerini, ''fevkalade kaygı verici bulduklarını'' söyledi.

İddianameyi incelediklerinde AK Parti'nin yaptığı eylemlerle ilgili ''herhangi bir iddia olmadığını, ortaya konan delillerin söylem olduğunu'' savunan Kutan, ''Dolayısıyla bu söylemlerin suç olarak kabul edilmesi söz konusu olamaz. Türkiye'de şu ana dek 21 adet pati kapatılmış. Türkiye bir tabirle adeta partiler mezarlığı haline getirilmiş'' diye konuştu.

Recai Kutan, yakasına taktığı Saadet Partisi rozetini göstererek, orada 5 yıldız bulunduğu, artık yıldız koyacak yerin kalmadığını, bundan önceki 4 partinin kapatıldığı dile getirdi.


-ASKON GENEL BAŞKANI KOCA-


ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca da ''Dünya'nın çok ciddi bir türbülans içine girdiğini, ABD'deki Tut-Sat (Mortgage) kriziyle birlikte başlayan çalkantının hala kontrol altına alınamadığını'' söyledi.

Bu süreç içerisinde 60. Hükümet'in konsantrasyonunu artırmaya, meselelerle daha etkin bir şekilde ilgilenmesini sağlamaya çalıştıklarını anlatan Koca, şöyle konuştu:

''Ancak bütün bunların ötesinde büyük bir kayıtsızlık örneği olarak tarih kayıtlarına geçmiş olan bir yargı şoku her şeyi değiştirdi. Bu konulardaki muhatabımız olan hükümetle böyle bir müzakereyi yapma fırsatımız elimizden alındı. Artık demokratik mekanizmanın işleyip işlemeyeceğini düşünmek ve bu çerçevede millet iradesine sahip çıkmak gibi bir görev ve endişe, birinci plana çıkmış oldu. Zira, biz çok iyi biliyoruz ki, yaşadığımız olağan dışı dönemler, bize sadece çok şeyler kaybettirmiştir.''

Koca, bunu ifade ederken, ''güçlülerin suç işleme hakları olduğu kanaatinde oldukları yorumunu kimsenin çıkartmaması gerektiğini, ancak millet iradesinin de bu kadar hiçe sayılma hakkının hiç kimsede olmayacağını bildirdi.

Mustafa Koca, sözlerine şöyle devam etti:

''Hiç kimse ideolojik gerekçelerle bu milletin önünü kesmeye çalışmasın, birikimlerimizi heder etmesin. Bunun vebalı gerçekten çok ağır olacaktır. Hükümetten de istirhamımız şudur. Bu badireyi atlatmak için meseleyi siyasi gündemin ana konusu yapmayı olabildiğince erteleyeyim. Çok zor şartlarla ve mücadelelerle edindiğimiz demokratik ve ekonomik kazanımlarımızı, böyle bir zaafa feda etmeyelim. İyi bilelim ki, bu ülke, çalışan, samimi milletine bir şeyler vermeye gayret edenleri bağrına basacaktır. Müsterih olunuz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious