Kutan'dan Amerikan gemilerine tepki

Kutan'dan Amerikan gemilerine tepki.11696
  • Giriş : 30.08.2008 / 14:54:00

SP lideri Kutan sordu: ''Amerikan gemileri bebek maması mı taşıyor füze mi ?''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, "Amerika'nın gerek NATO gemileri, gerek Amerikan deniz kuvvetlerine ait savaş gemileriyle asıl yapmak istediği Rusya'ya karşı bir gövde gösterisidir. Bu askeri gemiler gerçekten bebek maması mı taşıyor yoksa füze mi?" diye sordu.

Saadet Partisi il başkanları ve il müfettişleri toplantısı, Ankara İl Başkanlığı Binasında yapıldı. Kutan, toplantının açılışında yaptığı konuşmasına 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlayarak başladı. 30 Ağustos'un Türk milletinin emperyalistlere karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin destansı bir zafere dönüştüğü gün olduğunu belirten Kutan, "Milletimizin 30 Ağustos'ta ortaya koyduğu azim, irade, inanç ve kararlılık her zaman canlı kalacak, aziz milletimizin yolunu ve geleceğini aydınlatmaya devam edecektir" dedi. 30 Ağustos'ta verilen derse rağmen dış güçlerin Türkiye üzerindeki Sevr emellerinden hiç bir zaman vazgeçmediğini savunan Kutan, ülke üzerinde oynanan oyunların başında terör belası ve kültür emperyalizminin geldiğini söyledi. Son günlerde "terörün yeniden hortladığını" iddia eden Kutan, terör saldırılarının polis ve askerlerin yanı sıra masum vatandaşları da hedef aldığını ifade ederek, "Bu saldırıların arkasında coğrafyamızı kendi menfaatleri doğrultusunda şekillendirmeye çalışan küresel güçler vardır. Türkiye'nin müttefikiymiş gibi görünüp teröristlere her türlü silah ve mühimmatı sağlayan devletler vardır. PKK'yı besleyip, büyüten yabancı istihbarat örgütleri vardır" diye konuştu.

Kutan, terör olaylarının yanı sıra "Türkiye'nin her hafta yeni bir çete haberiyle uyandığını, ekonominin, manevi eğitimin yeterli olduğu ortamlarda bu kadar çetenin olamayacağını" söyledi. Kutan, "Eğer milli görüşe dönerek bu gidişata dur demezsek, bu ülkemiz ve milletimiz için bir felaket olacaktır" dedi. Gürcistan'daki gelişmelere de değinen Kutan, Gürcistan'daki krizin Ortadoğu'daki gibi, Kafkaslar'ın ve Balkanlar'ın büyük bir değişimden geçtiğini ve bölgede yeni dengelerin hızla kurulmakta olduğunu gösterdiğini kaydetti. Bu dönemde bölgede bölgesel ve yöresel aktörler olacağını anlatan Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölgesel aktörlerden en önemlilerinden biri Türkiye'dir. Türkiye'nin hem aktif hem de etken olması şarttır. Ancak etken olacağım derken ABD ve Rusya arasındaki gerilimde denge unsuru olma özelliğimizi kaybetmemeliyiz. Hükümet bu krizde Türkiye gibi stratejik ve güçlü bir ülkeye yakışan kararlılık ve siyasi beceriyi gösterebilmelidir. Türkiye bu süreçte figüran rolü değil, başrol oynamalıdır. Ancak küresel güçlerin Türkiye'ye biçmek istediği role göre değil, Türkiye'nin milli ve stratejik menfaatlerine göre hareket etmelidir. Bunu yaparken de komşularımızla yeni ihtilaf ve kriz noktaları ortaya çıkaracak adımlar atmaktan kaçınmalıdır." Kutan, boğazlardan geçen askeri gemilerle ilgili görüşlerini de dile getirirken, bazı NATO gemileri ve yardım amaçlı olduğu iddia edilen Amerikan askeri gemilerinin Boğazlar'dan Karadeniz'e geçmesinin kamuoyunda endişe ve şüphelere neden olduğunu söyledi.

"Gemilerin kimliği ve içeriği konusunda basına yansıyan bazı haber değerlendirmelerin bu şüpheleri arttıracak nitelikte olduğunu" savunan Kutan, şunları kaydetti: "Her ne kadar bu gemilerin yardım malzemesi taşıdığı ve tamamen insani amaçlı olduğu vurgulansa da birçok dış politika uzmanına göre bu girişimin altında başka nedenler bulunmaktadır. Amerika'nın gerek NATO gemileri, gerek Amerikan deniz kuvvetlerine ait savaş gemileriyle asıl yapmak istediği Rusya'ya karşı bir gövde gösterisidir. Bu askeri gemiler gerçekten bebek maması mı taşıyor yoksa füze mi? Bu gemilerin tonajı, yükü ve amacı Montrö Sözleşmesi'ne uygun mudur? Bu gemilerin geçişine ilişkin bildirimler ABD tarafından zamanında yapılmış mıdır? sorularının inandırıcı yanıtını milletimiz AKP iktidarından acilen beklemektedir." İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın Türkiye ziyaretini değerlendiren Kutan, ziyarete "ABD ve İsrail başka olmak üzere emperyalist ülkelerden büyük itirazların geldiğini" söyledi. Kutan, Komşumuz İran'la milli menfaatlerimizin geliştirdiği ilişkileri kurmayı ve geliştirmeyi Saadet Partisi olarak hep istedik ve destekledik" dedi.

Kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın gece geç saatlerde Ankara'ya geldiğini bildiren Kutan, havalimanında Erbakan'ı karşılayanlara da teşekkür etti. Kutan, "54. Hükümet Başbakanı ve Milli Görüş lideri Erbakan hocamız siyasi hayatı boyunca hakkın, doğrunun, güzelin adaletin tecellisi için mücadele vermiştir" dedi. Erbakan'ın mahkumiyet kararının toplumun tüm kesimlerince en basit ifadesiyle haksızlık olarak değerlendirildiğini öne süren Kutan, "Cumhurbaşkanı'nın takdiri toplumun bu yöndeki beklentisine cevap verir niteliktedir" dedi. Kutan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hukuki ve teknik terimi ne olursa olsun biz bu takdirin 'af' olarak değerlendirilmesine karşıyız. Çünkü af bir suçun karşılığıdır. Oysa ortada bir suç yoktur, sadece 28 Şubat'ın antidemokratik ortamında verilmiş bir karar vardır. O 28 Şubat'ın da nasıl bir süreç olduğunu bugün yaşadığımız Ergenekon operasyonuyla çok daha net bir şekilde görüyoruz. Komplolar, sahte belgeler, irtica senaryoları ve karanlık tezgahlarla dolu bir süreçtir. Buna rağmen bazı 28 Şubat artıkları, bu kararı eleştirmekte ve 'Erbakan nasıl affedilir' diye yaygara koparmaktadır. Dikkat edilirse bu yaygarayı koparanlarla 28 Şubat sürecinde postal yalayanların aynı kesimler olduğu görülecektir. Erbakan illa bir şeyle suçlanacaksa, suçu zaten açıktır. Milli görüş camiası olarak biz suçumuzu biliyoruz. Bizim suçumuz yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünya kurmaktır"

Kutan, bir gazetecinin, partinin büyük kongresinde genel başkanlığa adayı olup olmayacağına ilişkin sorusuna, "Teşkilatımızın bütün kademelerinde istişare edilecek" yanıtını verdi. Fikrinin sorulması üzerine, Kutan, "Mühim olan benim fikrim değil, teşkilatımızın ne düşündüğüdür" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*