Kutan'dan terör sorununa çözüm

  • Giriş : 11.10.2008 / 14:54:00

Kutan: "Terör sorunu İslam kardeşliği ile çözülür"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, son günlerde artan terör olaylarının amacının ülkede Türk-Kürt çatışmasını çıkarmak olduğunu, bunun ilacının ise ''İslam kardeşliği" olduğunu söyledi.
26 Ekim 2008 günü Ankara'da düzenlenecek SP Kongresi'nde genel başkanlığı bırakması beklenen Kutan, kongre öncesi son kez il başkanlarına seslendi. Kongreyle ilgili çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Kutan, konuşmasında hemen soluna oturttuğu Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un genel başkanlığa adaylığı konusunda bir ipucu vermezken, ''partideki genel başkanlık yarışı'' olduğuna yönelik basında çıkan haberleri üstü örtülü yalanladı. ''Bizi başka partilerle karıştırmasınlar'' diyen Kutan, ''Bizde makam değil, hizmet yarışı vardır, Saadet Partililer almak için değil vermek için yarışır'' diyerek genel başkan adayı konusunda istişare sürecinin devam ettiği sinyalini verdi.

''ÇÖZÜM İSLAM KARDEŞLİĞİNDE"

Teröre karşı çözümün etnik ayrışmayı körüklemek değil İslam kardeşliğini pekiştirmekten geçtiğini söyleyen Kutan buna ülkeden bir örnek verdi: ''Önemli bir hatıramla bu bölüme son noktayı koymak istiyorum. Genç bir mühendis olarak tam 9 yıl boyunca Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yaptım. Bir gün İstanbul'dan yeni atanmış genç bir mühendis arkadaşla içme suyu projeleriyle ilgili olarak Mardin köylerini dolaşırken, yolumuz bir köye düştü. Yöresel kıyafet giymiş genç bir köylüye rast geldik. Gezi sırasında, Türkçe, Kürtçe, Arapça konuşulduğunu gören bu genç arkadaş, merakla şöyle bir soru sordu: "Hemşerim!" dedi, "Sen hangi millettensin?" Bu genç köylü vatandaşımız soruyu çok anlamsız ve tuhaf buldu. Ve bunu bakışlarıyla belli ettikten sonra şu müthiş cevabı verdi: "Hemşerim" dedi, "Ben Millet-i İbrahim'' İşte çözüm buradadır aziz kardeşlerim. Çözüm bu cevapta saklıdır. Çünkü Kürdüyle, Lazıyla, Çerkesiyle, bu topraklar bir mozaikse, o mozaiği bir arada tutan çimento İslam kardeşliğidir.''

"DIŞ GÜÇLER TERÖRÜ KULLANIYOR"

Konuşmasında terör olaylarına dikkat çeken Kutan, ''Teröre verdiğimiz şehitler yüreğimizi dağlamaya devam ediyor. Son olarak Şemdinli'de verdiğimiz şehitler bir kez daha bayramlarımıza gölge, sevinçlerimize hüzün düşürdü. Ardından Diyarbakır'ımızda yüreğimizi dağlayan bir olay daha meydana geldi.'' diyerek teröre evlatlarını kurban veren ailelere başsağlığı dileğinde bulundu. PKK terörünün dış güçler tarafından yönlendirildiğine vurgu yapan Kutan, ''Dış güçler, ülkemiz üzerindeki karanlık emellerini gerçekleştirmek için her türlü alçaklığa başvurmaktadır. Bunların başında da terör belası gelmektedir. Bazı karanlık mihraklar taşeron PKK terör örgütü eliyle ülkemizi bölüp parçalamaya, milletimiz arasında düşmanlık tohumları ekmeye çalışmaktadır.'' dedi.

Son günlerde bunun iyice su yüzüne çıktığını söyleyen SP lideri Kutan, ''Nitekim son günlerde bazı bölgelerde Türk-Kürt kardeşliğini bozmaya, milletimiz arasında etnik çatışma ortamı oluşturmaya yönelik girişimler dikkat çekmektedir. Önce Sakarya'da, ardından geçtiğimiz hafta Balıkesir ve Adana'da yaşanan olaylar bu alçak planın göstergesidir. 17 Askerimizin şahadetinin Balıkesir Altınova'da meydana gelen olayın hemen akabinde yaşanması dikkat çekicidir.'' diye konuştu.

"TARİHİ İYİ OKUMALI"

Ülkenin geçmişte sağladığı birlik ve beraberliğinin ne gibi olumlu sonuçlar verdiğini hatırlatan Kutan, ''Biz aynı şerefli milletin çocuklarıyız. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes kardeştir. Malazgirt'te beraber at koşturduk. Anadolu'ya birlikte taşıdık İslam'ın kurtuluş muştularını. Beraberce yürüdük Bizans'ın üzerine. Çağ açıp çağ kapayan kutlu orduda omuz omuza savaştı atalarımız. Çanakkale'yi geçilmez yaptık, canımızı vererek, kanımızı dökerek bu mübarek topraklarda.'' diye tarihten örnekler verdi. Ülke insanına Kutan konuşmasında şu çağrıyı yaptı: ''Bütün Türk ve Kürt kardeşlerimize bir kez daha çağrıda bulunuyorum; gün her zamankinden fazla birlik olma günüdür. El ele, omuz omuza verme günüdür.''

''MÜTTEFİK GÖRÜNENLER ASIL DÜŞMAN"

Türkiye'nin dostu, müttefiki gibi görünenlerin PKK terörüne arka çıktığını söyleyen Kutan, bunların teröristlere her türlü silah ve mühimmatı sağlayan devletler olduğunu ifade etti. PKK'yı besleyip, büyüten yabancı istihbarat örgütleri olduğuna vurgu yapan Kutan, "Yüzümüze gülüp arkamızdan hançerleyenler vardır. Yakalanan PKK'lıların üzerinden Amerikan ve Avrupa menşeli silahlar çıkmadı mı!'' diye sordu. Kutan son olarak 17 askerimizi şehit verdiğimiz Aktütün karakolu saldırısında teröristlerin kullandığı uçak savar dahil en son ve en modern silahların kaynağına dikkat çekti ve bölgede Türkiye'nin karşısında PKK dışında bir güç ülduğunun bilinmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*