Kutlu Doğum Haftası etkinliğine Trabzon'da başlandı

Kutlu Doğum Haftası etkinliğine Trabzon'da başlandı.10265
  • Giriş : 14.04.2008 / 11:24:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Kutlu Doğum etkinliklerini bugün Trabzon'da başlatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kutlu Doğum etkinlikleri bugün başlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 14-20 Nisan tarihleri arasında yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kutlamalar yapacak. Kutlu Doğum etkinlikleri Trabzon'da Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun da katılacağı törenle başlayacak. Yurt genelindeki etkinliklerde hafta boyunca paneller ve sempozyumlar düzenlenecek, sağlık taramaları yapılacak, cezaevleri ve hastalar ziyaret edilecek, 'kutlu doğum aşı' ve gül dağıtılacak. Ayrıca şiir, kompozisyon ve makale yarışmaları düzenlenecek.

Peygamber Efendimiz'in (sas) dünyaya gelişinin yıldönümü münasebetiyle düzenlenen Kutlu Doğum etkinliklerinde 'din, kardeşlik ve dostluk, birlik ve beraberlik' mesajları öne çıkacak. Diyanet, Kutlu Doğum'un amacına uygun kutlanması amacıyla müftülüklere ve yurtdışındaki temsilciliklere 3 ayrı genelge gönderdi. Genelgelerde; il ve ilçelerde mülki amirin bilgi ve onayı dahilinde müftülerin başkanlığında 'kutlama komiteleri' kurulması, faaliyetlerin bu komitelerce belirlenmesi ve takip edilmesi istendi. Etkinliklerin toplumun her kesimini kucaklayıcı nitelikte olmasının istendiği genelgede, konu dışına taşılmaması ve siyasi malzeme konusu yapılmamasına azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Genelgede ayrıca, toplumu rahatsız edecek söylem ve davranışlardan kaçınılması, istismar edilme ihtimali bulunan faaliyetlerin yapılmaması talimatı verildi.

Hafta boyunca, Peygamber Efendimiz'in hayatını anlatan kitaplar başta olmak üzere Kur'an meali, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınları ücretsiz olarak dağıtılacak. İstanbul, Zaman

Amsterdam'daki Türkler stada sığmadı

Hazreti Muhammed'in doğum yıldönümü dolayısıyla Hollanda'da başlatılan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, başkent Amsterdam'daki Arena Stadyumu'nda bir kutlama programı yapıldı. Hollanda Diyanet Vakfı'na bağlı Eyüp Sultan, Fatih, Hacı Bayram, Kuba ve Emir Sultan camilerinin birleşerek ortaklaşa düzenlediği kutlama programına 3 bin vatandaş katıldı. Kur'an-ı Kerim ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla açılan programda ilahiler, şiirler okundu, Hz. Muhammed'in hayatı anlatıldı. Konuşmalarda, Peygamber Efendimiz'in hayatıyla tüm insanlara örnek kişi, barış ve sevgi dağıtan bir insan olduğu vurgulandı. Hayatının bütün Müslümanlarca örnek alınması istendi ve Müslümanların yaşam biçimini ve ahlakını ona benzetmesi halinde bugün yaşanan sorunların kolaylıkla ortadan kalkacağı, İslam'a yapılan haksızlık ve saldırıların da tamamen kalkacağı vurgulandı. Basri Doğan, Amsterdam

Kutlamalar İstanbul'da erken başladı

Kutlu Doğum Haftası, İstanbul Gösteri Merkezi'nde düzenlenen coşkulu törenle başladı. 5 bin kişinin katıldığı törende bir konuşma yapan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, 20. kez düzenlenen programın bu yıl daha coşkulu kutlanacağını açıkladı. "Peygamberimiz Hz. Muhammed'i anmak için bu yıl İstanbul genelinde 700 etkinlik düzenleyeceğiz." diyen Çağrıcı, hafta sonu olmasına rağmen salonu dolduran inananlara teşekkür etti. Kutlu Doğum'un her geçen yıl topluma daha çok mal olduğuna dikkat çeken Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er, Peygamber'i anlayıp anlatabilmek için yurt çapında 13 bin etkinlik düzenleneceğini açıkladı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious