Kutlu Doğum Haftası'na 'karikatür' krizi

  • Giriş : 07.03.2006 / 00:00:00

İslam alemi için önemli haftalardan biri olan Kutlu Doğum Haftası yaklaşırken, dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan Müslümanlar, Hz. Peygamber'in doğumunun 1435. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Danimarka'da Hz. Peygambere hakaret amaçlı yayınlanan 'Karikatür' olayından sonra Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yılki "Kutlu Doğum Haftası'nı 'Hz. Peygamberi Anma ve Peygamberlere Saygı" haftası olarak ilan etti. Hafta boyunca 'İslam Çalışma ve İş Ahlakı', 'İslam'da Allah, Peygamber ve Ehli Beyt Sevgisi', 'İslam'da Aile ve Çocuk Sevgisi', 'Türk-İslam Edebiyatı'nda Hz. Muhammed ve Ehli Beyt Sevgisi', 'İslam'da Peygamberlere İman', İnsanlığın Peygamberlerin Rehberliğine İhtiyacı' ve 'Türk-İslam Kültüründe Peygamber Sevgisi' gibi konularda konferanslar düzenlenip paneller verilecek.

Türkiye genelinde anlamlı hafta içinde çeşitli organizasyonlar yapılırken, Samsun Müftülüğü ise Valilik onayı ile Kutlu Doğum Haftası'na 'Karikatür' olayına tepki olması amacıyla 'Peygambere Sevgi Yürüyüşü' yaparak girecek. Konuyla ilgili bilgi veren İl Müftüsü Osman Şahin, kutlu doğum haftasında karikatür olayının bir kez daha gündeme geleceğini söyledi. Karikatür krizinin Müslümanları rencide ettiğini ve üzdüğünü söyleyen Şahin, bu sebeple bu yılki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin daha canlı, etkili, renkli ve anlamlı geçeceğini kaydetti.

İskandinav ülkelerinden Danimarka'da bir gazeteci tarafından Hz. Peygamber'e hakaret içeren karikatürleri yayınlamasının ardından tepkilerin artarak devam etmesi, 'Kutlu Doğum Haftası'na da yansıyacak. Samsun İl Müftüsü Osman Şahin, Kutlu Doğum Haftası'na 'Peygambere Sevgi Yürüyüşü' yaparak gireceklerini söyledi. Hafta boyunca bir dizi etkinliklere imza atacaklarını vurgulayan Şahin, "Danimarka'da bir gazetecinin Hz. Peygamberimiz'e ahlak sınırlarını aşan bir şekilde hakaret etmesi, başta Müslüman ülkeler olmak üzere tüm dünyada büyük bir tepki meydana getirmiştir. Bu karikatür olayı pek çok kimseyi üzmüştür. Bu yıl ki Kutlu Doğum Haftası'nda bu karikatür krizinin etkisinin görüleceğe benziyor. Dolayısıyla kutlu doğum haftaları bu yıl biraz daha etkili, canlı, renkli anlamlı şekilde kutlanacaktır. Bundan hareketle Diyanet İşleri Başkanlığı, bu haftayı 'Hz. Peygamberi Anma ve Pergamberlere Saygı" haftası olarak ilan etmiştir. Samsun Müftülüğü olarak, haftanın ilk gününde sevgi yürüyüşü yapacağız. Çiftlik Caddesi'nden başlayıp, 19 Mayıs Bulvarı'ndan geçip Cumhuriyet Meydanı'na geleceğiz. " dedi.

Cumhuriyet Meydanı'na Dini Yayınlar Kitap ve Kermes Fuarı açacaklarını, çocuk şenliği, sinevizyon gösterileri, konferanslar, paneller, sempozyumlar, piyesler ve tasavvuf gösterileri düzenleyeceklerini anlatan İl Müftüsü Şahin, etkinliklerin Kutlu Doğum Yağlı Güreşleri ile sona ereceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious