Kutsal emanetler Eskişehir'de

Kutsal emanetler Eskişehir'de.12055
  • Giriş : 16.03.2008 / 15:30:00

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 93. yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e teslim edilmek üzere Gelibolu Yarımadası'ndan alınan toprak, deniz suyu ve Türk bayrağından oluşan kutsal emanetler Eskişehirli atletlere teslim edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çanakkale'den başlatılan ''Çanakkale-Ankara 11. Zafer Koşusu''na katılan atletlerin taşıdıkları kutsal emanetleri, il sınırında Bilecikli gençlerden teslim alan Eskişehirli atletler kent merkezine geldi.

Vali Çalışıcı, 1. Hava Kuvvet Komutanlığı Komutan Vekili Tümgeneral Şirin Ünal, Jandarma İl Komutanı Albay Zafer Cengiz, İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, askeri erkan, daire müdürleri ve vatandaşların katıldığı törende, Çanakkale Zaferi'nin bir destan olduğunu belirterek, dünya tarihinin Çanakkale'de bir zafere şahit olduğunu kaydetti.

Türk ordusunun Çanakkale'de birleşik bir dünya ordusuna karşı mücadele ettiğini anlatan Vali Çalışıcı, şöyle konuştu:

''Yenilmesi tasavvur bile edilmeyen dünya ordusunu Türk milletinin çocukları, çelikleşmiş göğüslerinde söndürerek, Çanakkale'de kahretmiştir. Türk milletinin evlatları Çanakkale'de emperyalizmin yenilebileceğini göstermiştir. O yüzden Çanakkale Savaşları çok önemlidir. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Çanakkale, Mustafa Kemal gibi büyük bir deha ve devlet adamını Türk milletini armağan etmiştir.''

Yarbay Hayati Köse de bugün tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan, yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca yaratılarak, yakın tarihimizin şeref sayfalarından birini oluşturan Çanakkale Zaferi'nin 93'üncü yıl dönümünü gururla ve heyecanla kutlandığını kaydetti.

Hava Kurmay Yarbay Hayati Köse de, Çanakkale Zaferi'nin, Türk milletinin kaderini ve zamanın akışını değiştiren önemli tarihi olay olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Bu öyle bir savaştır ki, asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, milli mücadelesinin başlangıcını teşkil etmiş, Gelibolu'da yarattığı Atatürk'ü milletinin vazgeçilmez önderi yapmıştır. Çanakkale muharebelerini, Türk milletinin gösterdiği olağanüstü başarı, yüzyıllardır körelmiş olan Türk ulusundaki öz güven duygusunu kuvvetlendirmiş, yeni bir ulusal ruh doğmasına sebep olmuştur. Kurtuluş Savaşını başlatan mücadele ruhu Çanakkale'de doğmuş, milli mücadelemizin tohumları Çanakkale'de yeşermiştir. Sömürgeci devletlerin azamet ve gücü, Çanakkale'de kırılmıştır. Çanakkale muharebeleri, askeri etik açısından da 'Centilmenler Savaşı' olarak dünya harp tarihindeki yerini almıştır. Asırlarca barbarlıkla suçlanan Türklerin gerçek karakteri yedi düvele Çanakkale'de ispat edilmiştir.''

Konuşmanın ardından atletler, kutsal emanetleri Vilayet Meydanı'nda Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı'ya teslim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious