Kutsal emanetleri ziyaret meclis gündeminde

Kutsal emanetleri ziyaret meclis gündeminde.13609
  • Giriş : 14.10.2008 / 10:21:00
  • Güncelleme : 14.10.2008 / 10:24:13

Hocanın derdi büyük. Haksız da değil. Kutsal Emanetleri yarı çıplak turistler ziyaret ediyor. Sıkıntısını meclise taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, hafta sonu sarayı ziyaret eden TBMM grubu ile sohbet ederken, sarayın kutsal emanetlerinin sergilendiği bölüme, yarı çıplak yabancı turistlerin girmesinden ve bunların girişini bir türlü önleyemediğinden yakındı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kutsal Emanetler'in sergilendiği bölüme gelen ziyaretçilerin kılık-kıyafetlerinin kurallara uygun olmadığını belirterek, “Kutsal emanetler bölümüne girişleri kontrol etmemiz lazım. Kutsal emanetler bölümüne girenlere açık-seçik girilmemesi kuralı vardır. Ancak bu kuralı uygulatamıyorum. Elini kolunu sallayarak açık saçık kıyafetlerle oralara giriliyor. Kapıda görevlilere bunu dikkate almıyor” uyarısı yaptı.

Ortaylı'nın şikayet uygunsuz kıyafetle girildiğinden yakındığı kutsal emanetler bölümünde Hz. Muhammed, Hz. Ali ve yakınlarına ait eşyalar sergileniyor. Sakal-ı Şerif, Hırka-ı Şerif, Hz. Ali'nin kılıcı, Hz. Muhammed'in ayak izi, Kabe'den gelen kutsal eşyalar bu bölümde sergileniyor.

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*