Kutsal İttifak, Bağdat için kuruldu

Kutsal İttifak, Bağdat için kuruldu.7741
  • Giriş : 06.12.2008 / 16:44:00

Irak'taki iller meclisi seçimleri için yoğun bir kampanya başlatan Kürtler, Hıristiyan ve komünistlerle "kutsal ittifak" kurarak Bağdat'ın yerel idaresini ele geçirmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şii ve Sünni partilerden bekledikleri yakınlığı göremeyen Kürtler, Ocak ayında gerçekleştirilmesi öngörülen ve 13 milyon seçmenin 440 sandalye için 53 bin adayı seçme yarışına sahne olacağı seçimlerde yönünü komünistlerle Hıristiyanlara çevirmiş durumda. Bugün ilan edilen "kutsal ittifak"ta Kürt lider Mesud Barzani'nin oluşturduğu "Türkmen Kardeşlik Partisi" adı altında bir de kukla Türkmen partisinin yer aldığı ifade ediliyor.

Ancak Türkmenler, söz konusu Türkmen partinin kendi idarelerinde olmadığını, Kürtlerden oluşan yalnızca adı "Türkmen" olan partinin kendileri ile herhangi bir bağının bulunmadığını belirtiyor. Ülke genelinde 18 vilayetin 14'ünde gerçekleşecek mahalli seçimler öncesi kurulan ittifakta Devlet Başkanı Celal Talabani'nin başkanlığındaki Kürdistan Yurtseveler Birliği (KYB), Mesud Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Irak Komünist Partisi (IKP), Kürdistan Demokratik Sosyalist Partisi (PSDK), Hıristiyanların oluşturduğu Ulusal Asuri Partisi (UAP) ile Kürtlerin oluşturduğu kukla Türkmen Kardeşlik Partisi (TKP) ve Fedakar Kürdistan Partisi (FKP) gibi 7 ayrı siyasi hareket yer alıyor.

Bağdat'ta mahalli seçimlerde ortak bir listeyle katılma kararı alan Kürt İttifakı'nın Barzani kanadını temsil eden KDP Bağdat İl Başkanı Muhammed Emin Delavi, bugün partisinin il merkezinde düzenledikleri basın toplantısı ile seçim öncesi ittifak kurdukları partileri kamuoyuna açıkladı. Bağdat'ta sandıktan daha güçlü çıkmayı hedeflediklerini belirten Delavi, bunun için büyük mücadele vereceklerini belirtti. Talabani'nin temsilcisi Sadun Feyli de, yaklaşan seçimlerde başkentlilerden oy istedi.

"Bağdat'ın hizmetine talibiz. Kuzey Irak'ta yaptıklarımız Bağdat'a bir örnektir" diyen Feyli, Iraklı seçmenlerin bunu görerek oyunu kullanmalarını talep etti. Feyli ayrıca Kürt İttifakı olarak Irak'ın birliği için çaba sarf ettiklerini de kaydederek, halkın bunu göz ardı etmemesini istedi.

Kürtler, aynı partilerle benzer ittifakı geçtiğimiz günlerde ülkenin kuzeyindeki Sünni Arap ağırlıklı Musul şehrinde kurmuş, yerel seçimlerde ortak bir listeyle katılma kararı almıştı. Musul'daki ittifakın başına da KDP Musul İl Başkanı Hüsrev Goran tayin edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*