Kutsal örtü kayıp mı?

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Kültür Bakanlığı, Hz. Muhammed (sav)'in kabrine ait örtüyü araştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Topkapı Sarayı'nda bulunan Hz.Muhammed'in (sav) kabrine ait kapı örtüsünün (Ravzai Mutahhara Kapı Örtüsü) kayıp olduğu iddiaları ile ilgili olarak kurulan komisyonun çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
Bakan Koç, ANAVATAN Partisi Hatay Milletvekili Zübeyir Amber'in müzelerdeki sahtecilik ve hırsızlık olayı ile ilgili yazılı soru önergesini cevapladı.

Bakan Koç, Topkapı Sarayı'nda bulunan Hz.Muhammed'in kabrine ait kapı örtüsünün (Ravzai Mutahhara Kapı Örtüsü) kayıp olduğu iddiaları ile ilgili olarak bakanlık tarafından komisyon kurulduğu, gerekli açıklamaları komisyon çalışmalarının sonucunda yapılacağını belirtti.

2006 yılı nisan ayında İngiltere'nin başkenti Londra'da Christie isimli müzayede şirketinde, Hz. Muhammed'in Kabe perdesinin şatışa çıkarılacağı yönünde duyum alındığını ifade eden Koç, yapılan inceleme sonucunda söz konusu Kabe örtüsünün örneklerinin mevcut olduğunun belirlendiğini ve örtünün Türkiye'den çalındığına dair bir bilgi ve belgeye rastlanmadığını vurguladı.

Topkapı Müzesi'ndeki Kaşıkçı Elması'nın sahtesi ile değiştirildiği iddialarını Bakan Koç, şöyle cevapladı: "Basında çıkan Kaşıkçı Elması'nın sahte olduğuna ilişkin haberler üzerine Bakanlığımızca konusunda uzman kişilerden oluşturulan komisyon tarafından yapılan incelemeler sonucunda Kaşıkçı Elması ile etrafındaki muhtelif büyüklükteki 49 adet tayın doğal ve gerçek elmas olduğu tespit edilmiştir"

HIRSIZLIKLARLA İLGİLİ İŞLEMLER DEVAM EDİYOR

Koç, Uşak Müze Müdürlüğü'nden Karun Hazinesi'nin en önemli parçaşı olan Kanatlı Denizatı'nın çalınmasıyla ilgili yasal işlemlerin devam ettiğini, Kahramanmaraş Müzesi'nde yapılan eser sayımı sonrasında bakanlık müfettişinin ise müzedeki çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Koç, Erzurum Müze Müdürlüğü'nden 1995 yılı öncesinde eksikliği tespit edilen eserlerle ilgili davanın halen devam ettiğini kaydetti.

Uşak, Kahramanmaraş ve Erzurum gibi müzelerin dışında 2006 yılında Eskişehir Müzesi'nden Hyfieia Heykeli'nin başı, Denizli Herakleia Hieronu Anıt Mezarı'ndaki Artemiş Başı, Bolu Müzesi'nden 1 adet Stele ait Herma Başı'nın çalındığına işaret etti.

ESERLERİN DİJİTAL ORTAMDA ENVANTERİ ÇIKARILIYOR

Koç, 2006 yılı başında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesinde "Bilgi teknolojileri veProje Geliştirme Şubesi" kurularak, müze bilgi sistemi adı altında müzelerde otomasyona geçilmesine yönelik çalışmalara başlandığını vurguladı. Söz konusu proje ile müzelerdeki eserlere yönelik görsel ve envanterlerini dijital ortama aktarılarak merkezi bir ağ üzerinden takip edilmesi ve kazı, yüzey araştırması, eser alımı, bağış v.b. yöntemlerle elde edilen kültür varlıklarının gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde korunarak ulaştırılmasının hedeflendini vurgulayan Koç, 1990 yılından itibaren taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili envanter çalışmalanın gerçekleştirildiği kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious