Kutuplarda sevimli bir mucize

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Kocaman kabileler halinde, hiç kavgasız, sürtüşmesiz uslu biçimde, mutlu mutlu yaşayan penguenlerin her bir özelliği ayrı bir araştırma konusudur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mesela, kutupların dayanılmaz soğuklarında eğer vücutları kuru olursa hiç üşümezler ama ıslak olurlarsa soğuk onları yakarak öldürebilir. Bu hava şartlarında konforlu bir hayat sürdürebilmeleri için, kendilerine çok özel bir sistem verilmiştir.

Penguenlerin vücudunu sıcak tutan kalın tüylerinin hemen üstüne su geçirmez özellikli yağlı tüylerle kaplı yeni bir kıyafet giydirilmiştir. Böylece, sevimli penguenler dondurucu soğuklarda rahat rahat deniz keyiflerine devam edebilirler. Soğukluk konusunda onlara kolaylık sağlayan tek özellik tüyleri değildir. Isı kaybını azaltmak için gagası ve ayakları vücuduna oranla daha küçük yaratılmıştır.

Zira bir organın çıplak yüzeyi ne kadar genişse o kadar fazla ısı kaybına uğrar. Burun boşlukları ise, ısıyı korumak ve nefes alırken dışarıya sıcak hava vermemek için kompleks labirentler halinde düzenlenmiştir. Böylelikle sıcak havayı dışarıya verip ısılarını kaybetmiş olmazlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious