Kutuplaşmayı hızlandırıyor

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Deniz Baykal; "AKP kutuplaşmayı hızlandırıyor" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’nin bir kutuplaşmaya doğru sürüklendiğini, AKP iktidarının da kutuplaşmayı hızlandırdığı kanısında olduğunu belirtti.
Gazeteci Nur Batur, "Rauf Denktaş, Yeniden Yaşasaydım" adlı kitabının tanıtımı için dün bir resepsiyon verdi. Resepsiyonda YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç’e suikast girişimini değerlendiren Baykal, Türkiye’nin bir kamplaşma ve kutuplaşmaya doğru sürüklendiğini belirterek, AKP iktidarının böyle bir kutuplaşmayı hızlandırdığı kanısında olduğunu belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçimini başından beri şahsi denetimi altına aldığını, hiçbir ciddi uzlaşma ve arayışa yönelmediğini ifade eden Baykal, sürecin toplumun gerilimini azaltacak ve normalleşmeye katkı yapacak biçimde gerçekleşmediğini kaydetti. Baykal, "AKP içindeki güçlü yönetimin çekirdek milli görüş kadrosunun AKP’yi sürüklediği ve topluma daha olumlu izlenim verebilecek bir seçime fırsat vermediğini yaşayarak gördük. Yani ’AKP değişti, yumuşadı, toplumla uzlaşma arayışı içinde’ söyleminin geçerli olmadığı bu seçimde bir kez daha ortaya çıktı" dedi.

Türkiye’nin bu tür olaylarla daha sık karşılaşır hale geldiğini ifade eden Baykal, "Türkiye’de böyle bir saldırıyı YÖK’e yapacak potansiyel, nefret merkezleri var, bunları biliyoruz. Daha önce de vardı" dedi. Baykal, şunları söyledi:

"Çeşitli uygulamaları, kadrolaşması, devlet kurumları içinde yuvalanmış belli çevrelerin himayesi altında daha bir cesaretle saldırıların yapılması, korku ve kaygının yükselişi ile çok sakıncalı ve üzüntü verici bir tabloyla karşı karşıyayız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious