Kuvayı Milliyeciler savunma yaptı

Kuvayı Milliyeciler savunma yaptı.19711
  • Giriş : 26.05.2009 / 16:46:00

''Ergenekon'' davasında, ''Kuvayı Milliye 1919 Derneği'' Adana ve Mersin eski il başkanları Yaşar Arslanköylü ile Tanju Okan'ın savunmaları tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yaşar Arslanköylü savunmasında, doğum yeri Arslanköy'ün Mersin'de Kuvayı Milliye hareketinin çıktığı ilk yer olduğunu belirterek, ''Bu, Kuvayı Milliye 1919 Derneği'ne sempati duymama neden olmuş olabilir'' dedi.

Derneğin Mersin Şubesi'nin 2007 yılındaki açılışına gittiğini ve kendisine temsilcilik belgesi verildiğini belirten Arslanköylü, ''Bundan haberim yoktu. Sadece iftar yemeği olarak düzenlenen açılış törenine gitmiştim. Ama üye de oldum böylece. Daha sonra Adana temsilciliği açmam teklif edildi. Uzun süre ısrar edilince temsilciği kabul ettim ve derneğin açılışını yaptım'' diye konuştu.

Derneğin kurucu başkanlık görevini yaklaşık 1 yıl sürdürdüğünü, ancak bir fabrikada vardiyalı olarak çalışması nedeniyle dernek binasını kiralamasına rağmen asla faaliyete geçiremediğini anlatan Arslanköylü, daha sonra da dernekten istifa ettiğini kaydetti.

Arslanköylü, ''Aşırı siyasi uçlarda hiç bir zaman yer almadım. Yasa dışı her türlü faaliyete karşıyım. Fikri Karadağ'ı Mersin Şubesi açılışında tanıdım. Kendisiyle özel görüşmemiz, samimiyetimiz olmadığı gibi herhangi bir fikir telkininde de bulunmadı bana. Hüseyin Görüm'ü de aynı açılışta tanıdım. İstanbul'a hayatım boyunca gelmemiştim. İlk kez tutuklu olarak getirildim. Bugüne kadar Ergenekon diye bir terör örgütünün adını duymadım'' diye konuştu.

Çapraz sorgusunda bir telefon görüşmesi hatırlatılarak, ''Konuşmada 'meclise yürünmek' istendiğinden bahsediliyor. Kimler meclise yürümek istedi?'' sorusu üzerine Arslanköylü, Kuvayı Milliye 1919 Derneği'nin Anıtkabir ziyareti kapsamında bu yürüyüşün yapılmak istendiğini, ancak Dernek Genel Başkanı Fikri Karadağ'ın bunu kabul etmediğini savunarak, ''Meclis'te basın açıklaması yapalım' denildi. Polis de zaten kabul etmedi, yapılmadı'' dedi.

-''4 TANE KALIN KİTAP VERDİLER''

Tutuksuz sanık Tanju Okan da savunması öncesinde Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün, ''Hakkındaki suçlamaları biliyor musun?'' sorusu üzerine, iddianameye ilişkin, ''Bana 4 tane kalın kitap verdiler. Yalan olmasın, okumadım onları'' cevabını verdi.

Bunun üzerine, Şengün de, ''Okumadığın yerleri sana okuyalım o zaman'' diyerek, Okan hakkında iddianamede yer alan suçlamaları okudu.

Daha sonra savunmasına başlayan Okan, bir arkadaşının ısrarı üzerine Kuvayı Milliye 1919 Derneği'nin şube başkanı olduğunu, işleri dolayısıyla da dernekle ilgilenemediğini anlattı.

Bunun üzerine derneğin eşyalarını sattığını, elektrik ve su borcunu ödediğini savunan Okan, bunların makbuzlarını da kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi amacıyla kargoyla İstanbul'daki dernek merkezine gönderdiğini söyledi.

Okan, ''6,5 lira kargo parasını ödemeyip bunları geri göndermişler. Ben de kargo parasını ödeyerek tekrar İstanbul'a gönderdim'' dedi.

Tanju Okan, evinde ele geçirilen silahın yeğenine ait olduğunu, yeğeninin bir kavgaya karıştığını öne sürerek, '' Ben de bunun üzerine başını belaya sokmasın diye silahı aldım eve getirdim. Daha 3 aylık bebeği vardı çünkü'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*