Kuvvet makinesi' ortada yok, mucidi çok

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Erke adlı şirketin, 'dünyanın gidişatını değiştirecek' 'yakıt gerektirmeyen kuvvet makinesi' icat ettiğini açıklamasıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir mühendislik firması gazetelere 'Erke Bilimsel Düşüncenin Gücü' başlıklı ilanlar vermiş, ardından da şirketin yönetim kurulu danışmanı emekli tümgeneral Çetin Uğural, geçen salı günü tanıtım toplantısı düzenlemişti. Uğural, icadı, çevreye zarar vermeyen, istenilen güç ve sürati sağlayabilen, doğrudan hareketin elde edilebildiği yakıt gerektirmeyen kuvvet makinesi olarak nitelendirmişti. Konuyu değerlendiren bilim adamları, söz konusu özellikte cihazın 'bilimsel' olarak mümkün olmadığını dile getirirken, motora değişik illerden bazı kişiler sahip çıktı. Bursalı oto elektrik ustası Ferhat Özpınar, enerjisiz çalışan makinenin buluşunu, 1992'de kendisinin gerçekleştirdiğini iddia etti. 'Elektrik enerjisinden elektrik üretme ve üreme sistemi' adını verdiği buluşu için, 2 Kasım 2000'de Türk Patent Enstitüsü'ne başvurduğunu ve sonrasında patentini aldığını belirten Özpınar, maddi yetersizlikler sebebiyle makinenin tanıtımını yapamadığını söyledi. Patentle ilgili belgelerin elinde olduğunu, bu nedenle firmanın yaptığı tanıtıma anlam veremediğini belirten Özpınar, "Ben patentini aldıktan sonra Ege ve Uludağ üniversitelerinde makinemi incelettim. Profesörler, 'Fiziğe aykırı, nasıl açıklarız?!' dediler. Sonrasında firmalarla görüştüm. Ancak kimseyi ikna edemedim." dedi. Konunun kendisinden habersiz gündeme getirilmesinden rahatsızlık duyduğunu kaydeden Özpınar, "Konuyla ilgili her türlü yasal haklarımı kullanacağım. Fakat firma ile görüşmeye hazırım." dedi.

'Benim projemi çalmışlar'

Adıyamanlı elektrik mühendisi Davut Işıklar ise Erke'yi kendi buluşuna sahip çıkmakla suçladı. Işıklar, ortaklık ve işbirliği için çalmadığı kapının olmadığını, projesini Başbakanlık, Enerji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye genelinde 500'ün üzerinde büyük firmaya gönderdiğini ifade etti. Işıklar, Erke'nin açıklamış olduğu projenin kendisinin projesine çok benzediğini, büyük bir ihtimalle firmalara gönderilen bilgilerin ellerine geçtiğini ve sahiplendiklerini ileri sürdü. Yaptığı buluş ile uzay çağının başladığını öne süren Işıklar, araçların da artık havada uçabileceğini iddia etti. 2002, 2004 ve 2006 yıllarında Patent Enstitüsü'ne başvurduğunu söyleyen Işıklar, ekonomik sıkıntılar sebebiyle başvuruyu sonuçlandıramadığını kaydetti. Davut Işıklar, projenin getirisinin milyarlarca dolarla ölçülemeyeceğini, çünkü petrolle çalışan araçların yerine ışıklı motorun takılacağını söyledi. Projesini 'harcadığı gücün dört katını üreten motor' olarak adlandıran Işıklar, "Atomların çekirdeği, güneşin yapısından esinlenerek yapıldı." bilgisini verdi.

'Asrın buluşu'na bir talipli de Zonguldak'tan geldi. Ereğli Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi Müdürü Eyüp Ertaş, Erke'nin tanıttığı 'esrarengiz icat'ın benzerini kendisinin bulduğunu açıkladı. Makine öğretmeni olan Ertaş, 'sonsuz enerji' projesi üzerinde 6 yıldır çalıştığını ve herkesten sır gibi sakladığını söyledi. Ertaş, "Çalışmalarım sürüyor. Henüz sonuca gidemedim; ama büyük ilerleme kat ettim. Elimde bazı veriler var. Bu verilere göre sonuca gideceğime inanıyorum." dedi. Eyüp Ertaş'a göre, proje hayata geçtiğinde yer çekiminden elde edilen ve hiçbir masrafı olmayan 'sonsuz enerji' hayatın her alanında kullanılabilecek. Ertaş, termodinamiğin 2. yasasına göre bu icadın imkânsız olduğunun altını da çiziyor ve ekliyor: "Bu yasa mutlaka çürütülecek."

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Yusuf Balcı ise buluş için Erke şirketinin patent başvurusu yaptığını açıkladı. Balcı, buluş konusunda enstitü kanunu gereği, buluş başvuruları 'yayına çıkana kadar' herhangi bir açıklama yapamayacaklarını, çünkü söz konusu buluşun, sahibinin 'malı' olduğunu söyledi. Zaman dün enstitü kaynaklarından aldığı bilgiye göre, firmanın buluşla ilgili patent başvurusu yapmadığını belirtmişti. Firmadan konuyla ilgili bir açıklamama gelmemesi dikkat çekmişti.

Bu arada, şirketin yönetim kurulu danışmanı emekli tümgeneral Çetin Uğural tarafından yapılan ve emekli generallerin de izleyici olarak katıldığı toplantı üzerine Genelkurmay Başkanlığı konu hakkında bilgileri olmadığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında, bir şirket tarafından icat edildiği belirtilen bir cihaz hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bilgisi olduğuna dair haberler yer almıştır. TSK'nın konu hakkında ne bilgisi ne de ilgisi bulunmaktadır." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious