Kuyruk başında 50 ytl ödül

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Çorum'da ekili tarım arazilerine zarar vererek çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen yaban domuzlarını öldüren avcılar, öldürdükleri her domuz başına 50 YTL ödül alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kafkaslardan gelen ve Karadeniz ile İç Anadolu Bölgesi'nde 1990'lı yıllardan itibaren koloniler halinde görülen yaban domuzlarının sayısı her geçen yıl artıyor. Özellikle domuz yavrularını yiyerek beslenen kurtların bilinçsizce öldürülmesinin ardından yaban domuzları ormanlarda özgürce dolaşmaya başlaması Çorum'da İl Genel Meclisi'ni farklı bir yola yöneltti. Domuz avı için neredeyse her çiftçinin pompalı tüfek sahibi olduğu Çorum'da, av malzemesine büyük paralar ödeyen vatandaşlara yeni bir destek getirildi. Şimdiye kadar her domuz kuyruğu başına 10 fişek ödül verilirken, İl Genel Meclisi'nin aldığı bir kararla bu ödülün yerine 50 YTL para verilecek.

Daha önce verilen 10 fişek yardımını çok az bulan Sungurlu İl Genel Meclis üyesi Halim Karaçil, İl Genel Meclisi'nde bir konuşma yaparak domuzlarla etkin mücadele için verilen ödülün artırılmasını istedi. Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Sözcüsü Necati Karaköse konuya ilişkin bir rapor hazırlayarak İl Genel Meclisi'ne sundu. Yaban domuzunun tarım ürünlerine ciddi anlamda zarar verdiği ve aşırı şekilde çoğaldığını bildiren Karaköse, yaban domuzuyla mücadelenin etkin olabilmesi için ek bütçeden ödenek ayrılarak kuyruk başına 50 YTL ödül verilmesini açıkladı. Karaköse, "Av serbest olduğunda domuz avlanması, her avcının günde bir domuz avlaması ve kurallara uyması, sürek avı için izin alınması, çiftçiye korunması için de bilgi verilmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

İl Genel Meclisi'nin onayına sunulan komisyon raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious