Kuyudan Kıbrıslı Türklere ait kemik çıkarıldı!

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Kıbrıs Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından Güney Kıbrıs'ın Paralimni bölgesindeki bir su kuyusunda 3 gün önce başlayan olası 'toplu mezar' kazısında 4 Kıbrıslı Türk'e ait olduğu düşünülen kemik parçaları çıkarıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Paralimni'deki bir su kuyusunda başlayan kazılar 3. gününe girdi. Bölgedeki kazının inşaat nedeniyle açılan bir çukurda çıkan kalıntılardan sonra başladığı öğrenildi.
Konuyla ilgili olarak BRT'ye açıklama yapan Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üye Yardımcısı Ahmet Erdengiz, Rum Radyosunun haberinin yalan olduğunu söyledi. Erdengiz, " Bölgede yapılan kazı çalışmalarda, kesin rakam belli olmamakla birlikte, kuyuda en az dört kişiye ait kalıntılar bulunmuştur. Yapılacak DNA çalışmalarının ardından, bunların kimlikleri belirlenecek. Sözkonusu kemiklerin büyük bir olasılıkla, 1964 yılında Gazimağusa Bölgesi'nden kaçırılarak öldürülen Kıbrıslı Türklere ait olduğu tahmin edilmektedir" dedi.

Erdengiz, kemiklerin kaç kişiye ait olduğu ile ilgili kesin rakamın, Antropoloji Laboratuvarındaki çalışmadan sonra belli olacağını kaydetti. Yurt dışından gelen bir uzmanın başkanlığında, oldukça iyi ve titiz bir kazı çalışması yapıldığını vurgulayan Erdengiz, tamamen bilimsel metodlarla ilk kez açılan kuyu mezarın tamamen boşaltıldığını söyledi.

Bu arada Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayın yapan Rum Radyosu, Paralimni yakınlarındaki Protoras sahili - Greko Burnu güneyinde kayaların içinde oyularak açılmış su kuyusunda yapılan kazı çalışmalarından sonuç alınamadığını iddia etti. Adada dün yayınlanan; kazılardan Kıbrıslı Türklere ait kemik çıkarıldığı haberi üzerine bu sabah bir haber yayınlayan Rum Radyosu, aramalarda birşey bulunmadığını ve 7 metre kazılan kuyunun doldurulduğunu öne sürdü. Erdengiz, Rum Radyosunun haberinin yalan olduğunu aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious