Kuyulardan sonra sıra mezarlıkta!

Kuyulardan sonra sıra mezarlıkta!.12905
  • Giriş : 16.03.2009 / 10:39:00
  • Güncelleme : 16.03.2009 / 10:58:36

Şırnak Baro Başkanı Elçi: 15 yılda birileri tarafından cesetlerin taşındığını düşünüyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ERGENEKON terör örgütü (ETÖ) soruşturması kapsamında Tuncay Güney ile eski PKK ve JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın tarif ettiği 'Ölüm Kuyuları'nda yapılan kazılarda kafatası parçası da dahil 17 kemik parçası bulundu. Kemiklerle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda incelemeler sürerken, Şırnak Barosu şimdi de Silopi Kimsesizler Mezarlığı'nın kazılması için talepte bulundu.

MEZARLIKTA 200 CESET VAR

ŞIRNAK Baro Başkanı Nuşirevan Elçi '1990'lı yıllarda yaklaşık 200 faili meçhul cinayet kurbanının Silopi Kimsesizler Mezarlığı'na gömüldüğü iddiaları var. Kazı için talepte bulunduk sırada Kimsesizler Mezarlığı var. Yapılan kazılarda çıkan 17 kemik parçası yıllardır karanlıkta kalan faili meçhul cinayetlerin aydınlanması için bir adım oldu. Binlerce aile DNA için başvuracak' diye konuştu.

TAŞINMIŞ OLSA DA ÖNEMLİ

ÖLÜM Kuyuları'nın kazılmasıyla bölgede tam anlamıyla bir milat yaşandığını belirten Elçi 'BOTAŞ tesislerindeki kazılar bitti. Tam 15 yıldır bu bölge denetimsiz ve her türlü müdahaleye açıktı. Bu dönemde birileri tarafından cesetlerin ve iskeletlerin taşındığını düşünüyoruz. Ancak yine de kazılarda bulunanlar çok önemli. İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelencek sonuçları bekliyoruz' dedi.

İşkenceyi de ortaya çıkarır

ADLİ tıp uzmanı Ali Çerkezoğlu, 'Kuyularda bulunan kafatası kemiği kişinin öldürülmeden önce ne tür muamele gördüğünü ortaya çıkarır' derken endişesini de 'Kemikler DNA yapılacak özelliğini kaybetmişse hiçbir sonuç alınamayabilir' diye dile getirdi.

Cesetler kaçırıldı

DTP lideri Ahmet Türk, Ölüm Kuyuları'nın açılması için 10 gün beklenmesini eleştirerek 'Bölge halkının cesetler kaçırıldı iddiası var. Karar verilir verilmez bu kuyular açılmış olsaydı. İnanıyorum ki o zaman daha farklı bir sonuç çıkardı. 10 gün önce 'savcılık bu kuyuları açacak' derseniz, bu işi yapanlar veya bu çetenin devamı olanlar orayı temizleme yönünde bir çalışma içine girerler'' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*