Kuyumcu soygunu kanlı bitti

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Ankara'da dün akşam iftar saatinde yaşanan kuyumcu soygunu girişimi kanlı bitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuyumcunun kendisine silah doğrultması üzerine soyguncu kadın hızla dükkandan çıkarak kaçmaya başladı. İşyeri sahibi silahıyla birlikte kadının arkasından koştu. Kovalamaca sırasında yoldan geçen bir taksiciyi durdurmak isteyen kadının açtığı ateş sonucu taksi sürücüsü yaralanırken, soyguncu işyeri sahibi tarafından durdurulmak için vuruldu.

İddiaya göre, Etlik Ticaret Merkezi Seval Kuyumculuk'a iftar saatine yakın bir zamanda gelen 20 yaşlarındaki kadın 50 bin YTL'lik alışveriş yapmak istediğini söyleyerek o sırada dükkanını kapatmaya hazırlanan işyeri sahibini uzun uzun konuşmaya tuttu. Kuyumcu Ali Yıldırım'a vitrindeki altınları bir bir çıkarttıran Songül Doğan isimli kadın soyguncu, daha sonra silahına davranarak kuyumcuya doğrulttu. Karşısındakinin müşteri değil bir soyguncu olduğunu anlayan kuyumcu çekmecesinden hızla çıkardığı silahıyla kadına karşılık verdi. Sert kayaya çarptığını farkeden Songül Doğan, dükkandan hızla çıkarak kaçmaya başladı. General Tevfik Sağlam Caddesi üzerinde yaklaşık 500 metre koşan soyguncu ile işyeri sahibi arasında kovalamaca yaşandı.

Arkasındaki kuyumcuyu atlatamayacağını anlayan Songül Doğan, yoldan geçen 06 T 3501 plakalı ticari taksiyi durdurmak istedi. Elinde silah olduğu için durmayan taksiciye kadın ateş etmeye başladı. Bu sırada kendisine ateş edildiğini zanneden ve geriden koşarak gelen kuyumcu Ali Yıldırım, soyguncu Songül Doğan'a silahını doğrultarak ateş etmeye başladı. Soyguncunun silahından çıkan kurşunlardan taksici Adem Tuncel yaralanırken kuyumcunun açtığı ateşten de Songül Doğan yaralandı. Yaralılardan Songül Doğan, Gülhane Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak ameliyata alınırken, olayda yaralanan taksici Adem Tuncel ise Etlik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Olayın ardından bölgeye gelen polis ekipleri işyeri sahibi Ali Yıldırım'ı gözaltına alarak karakola götürdü. İşyerinde ve taksici ile soyguncunun vurulduğu bölgede incelemelerde bulunan Olay Yeri İnceleme ekipleri gerekli delilleri toplayarak kuyumcu dükkanındaki güvenlik kamerası kayıtlarına da el koydu.

Olayla ilgili olarak konuşan Etlik Ticaret Merkezi kuyumcularından Ali Kurt, kendilerine esnaf odasının sabah 09.00'dan akşam 18.00'e kadar dükkanlarını açma izni verdiğini soyleyerek, ''Ancak bu arkadaşımız 18.00'den sonrada dükkanını açık tutmuş. Kuyumcu arkadaşların son derece dikkatli olması lazım. Soygunculara fırsat vermemeli. Etlik'de son günlerde meydana gelen bu tür kuyumcu soygunları işin ne boyutlara ulaştığının bir göstergesi. Öncelikle iş bize düşüyor. Sonrada güvenlik güçlerine.'' dedi.

Olayın görgü tanığı Volkan Akıncı, ''1.70 boylarında bir kadın hızla kuyumcudan çıkarak koşmaya başladı. Arkasından işyeri sahibinin koştuğunu gördüm. Caddede bayağı koşuşturmaca oldu. Caminin ardından silah sesleri duydum. Ayrı ayrı silah sesleri geldi. Olay yerine ulaştığımızda kadının ve taksicinin yaralı olduğunu farkettik. Sonra polis gelerek yaralıları hastaneye kaldırdı. Son zamanlarda Etlik'de hırsızlık olaylarında artış yaşanıyor. Benimde bir süre önce aracım çalındı.'' şeklinde konuştu.

Hastaneye kaldırılan soyguncunun Songül Akpınar adıyla suç kaydına rastlandı.

Öte yandan bir ay içinde meydana gelen kuyumcu soygunlarında Etlik'de geçtiğimiz günlerde yaşanan kuyumcu soygununda işyeri sahibi, baba-oğul soyguncuları silahla yaralamıştı. Altındağ'da ise işyerini yeni açan kuyumcu, soyguncu tarafından vurularak öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious