Kuyumcular nakit sıkıntısı çekiyor

  • Giriş : 31.01.2008 / 20:35:00

Altın fiyatının son yılların en üst seviyesine ulaşması nedeniyle elindeki altını satma eğilimine giren tasarruf sahiplerinin, sarraflara ciddi anlamda nakit sıkıntısı yaşattığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana Kuyumcular Odası 2'nci Başkanı Oğuz Başman, bir ons altın fiyatının tarihi rekor kırarak 934 dolar seviyesine ulaştığını söyledi.

Başman, altının yıllarca petrol fiyatları ile orantılı bir şekilde seyrettiğini, ancak son haftalarda petrol fiyatlarının sabit olmasına rağmen altın fiyatlarının ise yükseliş trendini sürdürdüğünü kaydetti.

Önceki aylarda gramı 29-30 YTL arasında değişen altının gramının 34,50 YTL seviyesine yükseldiğini anımsatan Başman, “Bu yükselişten kar elde etmek isteyen tasarruf sahipleri, yastık altındaki altınları çıkararak sarraflara akın etti” dedi.

Vatandaşların özellikle ziynet eşyası olarak beklettikleri düğün takıları başta olmak üzere, yatırım amaçlı altınları bozdurma eğiliminde olduklarını ifade eden Başman, şöyle konuştu:
“Altındaki tırmanışla birlikte artan satma talebi piyasayı hareketlendirdi ancak sarraflar bundan çok fazla memnun değil. Vatandaş, altınını paraya dönüştürmek istiyor. Önceki aylarda 29-30 YTL'den altın alanlar, sattıkları altınlarda gram bazında yüzde 15 net kar sağlıyor ama sarraflar nakit sıkıntısında. Fiyatlar yüksek olduğu için satış çok az. Esnaf ancak sattığı altın kadar alabiliyor. Elde parası kalmayan sarraf, fiyat yüksek olduğu için satış da yapamayınca günü siftahsız tamamlamak zorunda kalıyor.”

Dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle büyük firmaların da borsalardan çekilerek altına yöneldiğini kaydeden Başman, fiyatlarda şimdilik ani bir düşüş beklemediklerini bildirdi.

“GERÇEK FİYATI DEĞİL”

Başman, yüksek fiyatı nedeniyle tasarruf sahibine kazandıran altının fiyatının Avrupa ile kıyaslandığında ise gerçek değerinde olmadığını söyledi.

Arz-talep dengesinin gerçek fiyatların oluşmasında büyük etken olduğunu ifade eden Başman, “Türkiye'de alım yönünde talebin az olması altın fiyatlarının Avrupa'dan daha ucuz seyretmesine neden oluyor. Bugün altının kilosu Avrupa ülkelerine göre kilo bazında 100-300 dolar gerilerde” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious