Kuzey buzulları hızla eriyor

  • Giriş : 14.12.2007 / 16:07:00

ABD'de düzenlenen bir bilimsel konferansta, kuzeydeki buzulların, geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde, bu yaz çok daha fazla eridiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikalı oşinograf Michael Steele, Amerikan Jeofizik Birliğinin San Francisco kentinde düzenlenen yıllık toplantısındaki sunumundan sonra AFP'ye telefonla yaptığı açıklamada, Kuzey Kutbu'ndaki buz tabakası 2006'ya kadarki dönemde her yaz ortalama ABD'nin Batı Virginia eyaletinin yüz ölçümü (62 bin 809 km2) kadar erirken, 2007 yazında erime miktarının bunun 30 katı, Alaska'nın yüz ölçümü (1,7 milyon km2) veya Fransa'nın 3 katı kadar olduğunu belirtti.

Steele, bunun anormal bir erime miktarı olduğunu söylerken, normalde buzulların yazın eridiği kuzey bölgelerinde, yaz sıcaklıklarının da ortalamanın 2 ila 3 derece üstünde olduğunu kaydetti.

Araştırmasını okyanusun çeşitli noktalarına yerleştirilen cihazlarla yaklaşık yüz yıldır yapılan ve uydu ölçümlerine dayandıran Steele, Alaska'da sıcaklığın yazın 12 ila 13 dereceye ulaştığını belirterek, "Bu daha önce hiç görülmemişti" dedi.

Bir başka katılımcı, Kaliforniya Monterey'deki deniz bilimleri okulundan oşinograf Wieslaw Maslowski de kuzey buzul tabakasının yaz sonunda sadece 4,13 milyon km2 olduğunu ve bunun modern zamanların en küçük yüz ölçümü kabul edildiğini kaydetti.

NASA'nın 2004 ve 2005 uydu verilerine göre de, Kuzey Kutbu'nda ekim 2004-mart 2006 döneminde Türkiye'nin yüz ölçümü kadar bir alan erimişti.

Bu yaz hızla eriyen kuzeydeki buz tabakasının, yaz sonunda, 4 yıl önceki aynı dönemde sahip olduğu alanın yarısına gerilediğini açıklayan NASA'nın iklim uzmanları, "Erime bu hızla sürerse Kuzey Buz Denizi, beklentilerden çok daha yakın bir dönemde, 2012 yazı sonunda buzdan tamamen arınmış hale gelebilir'' demişlerdi. Uzmanlar, buz tabakasının, kapsadığı alanın daralmasının yanı sıra rekor düzeyde inceldiğini de belirlemişlerdi.

Henüz geçen yıl, kuzeydeki buz tabakasının 2040 yazı sonunda tamamen eriyeceğinin tahmin edildiği açıklanmış ve bu bile şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious