Kuzey Irak bölge yönetiminden ilk açıklama geldi

Kuzey Irak bölge yönetiminden ilk açıklama geldi.12230
  • Giriş : 22.02.2008 / 12:40:00
  • Güncelleme : 22.02.2008 / 13:11:53

Kürt yönetimi, Türk ordusunun bölgede başlattığı sınırötesi kara harekatını "çözüm değil" diye yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi, Türk ordusunun bölgede başlattığı sınırötesi kara harekatını "çözüm değil" diye yorumladı. Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizayi, Cihan'a yaptığı açıklamada "Operasyonlar daha çözüm değil daha önce de çözüm olmamıştı." dedi.

Türkiye'nin dün akşam saatlerinde başlatılan kara operasyonu konusunda ne kendilerine ne de merkezi Bağdat hükümetine haber verdiği öne süren Dizayi, olayı bölgede bulunan Peşmerge güçleri tarafından öğrendiklerini söyledi. Dün Bavervan bölgesinde konuşlanan Türk tanklarının karargahlarından çıkması nedeniyle bu yönde bir gerginlik yaşandığını belirten Dizayi, bunu da yapılan görüşmeler neticesinde kısa bir süre içerisinde çözdüklerini söyledi.

"OPERASYON BÖLGESİ BİZİM KONTROLÜMÜZDE DEĞİL"

Diyazi, Türk askerinin insansız ve kontrolsüz alanlara girdiği yönünde bilgilerinin olduğunu da ifade ederek, "Türk askerlerini bizim kontrolümüzde olmayan bölgelere girdiği yönünde bilgimiz var. Ancak nereye, hangi bölgeye girdikleri yönüne ve askerlerin sayısında bilgimiz yok. Burası Peşmerge kontrolünde değil." dedi

Açıklamasında operasyonun çözüm olamayacağına dikkat çeken Dizayi, "Bu operasyonlar bu sonra çözüm getireceğine inanmıyoruz. Çünkü daha önce de bölgeye bu tür operasyonlar yapılmıştı. Biz bu tür operasyonlara karşı olduğumuzu söylemiştik. Bu sorunu karşılıklı siyasi yollarla çözülebileceğini belirtiyoruz." dedi.

PEŞMERGE KOMUTANLARI SINIRDA

Öte yandan bazı üst düzey komutanların Dohuk kentine giderek burada görüşmelerde bulunduğu belirtildi. Sınır bölgelerinde ise peşmerge yoğunluğu yaşandığı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious