Kuzey Irak halkı, operasyon değil iyi ilişkiler istiyor

Kuzey Irak halkı, operasyon değil iyi ilişkiler istiyor .13123
  • Giriş : 13.10.2007 / 17:59:00
  • Güncelleme : 13.10.2007 / 15:30:34

Türkiye'nin sınır ötesi operasyon kararı Kuzey Irak'ta yaşayanları endişeye sevk etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 Halk, sorunların savaşla değil, yapılacak görüşmelerle çözülmesini istiyor.

Türkiye'nin insanî konularda kendilerine yardım ettiğini anlatan Ziryan Ahmed, "Her gün Kürt bölgesi ile Türkiye'nin arasının iyi olması için Allah'a dua ediyorum." diyor. Şervan Adnan da kullandıkları elektriğin Türkiye'den geldiğine işaret ediyor. Peşmerge güçleri ise sınır bölgelerinde teyakkuz halinde. Nöbetçi ve devriye sayısı artırılmış. Hakkari'nin Üzümlü köyünün karşısındaki Serzer sınır noktasını koruyan peşmerge güçleri, Türk askerini dürbünle gözetleyerek, yaşanan hareketliliği kontrol ediyor.

Türkiye'nin 1997 yılında Kürdistan Demokratik Parti (KDP) ile yapılan anlaşma uyarınca Kuzey Irak'ın Bamerni ve Kanimasi kasabalarında konuşlandırdığı Türk askeri birlikleri, son günlerde artan terör olayları nedeniyle teyakkuza geçince Peşmerge güçleri de bölgede nöbetçi ve devriye sayısını artırdı. Türkiye'nin muhtemel bir sınır ötesi operasyonuna karşı çıkan Kuzey Irak halkı ise sorunların savaşla değil, yapılacak görüşmelerle çözülmesinden yana olduklarını belirtiyor. Halk, 'Türkiye insani konularda bize yardım ediyor. İlişkilerin hep böyle sürmesini istiyoruz.' şeklinde görüş bildiriyor. Türkiye'nin güneydoğusunda üst üste gelen şehit haberlerinin ardından gündem sınır ötesi harekâta odaklandı. Cihan'a konuşan Kuzey Iraklılar, Türkiye'nin, topraklarına girmemesini ümit ettiklerini söylüyor. Bölge sakinlerinden Muhammet Abbas, Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesinin sadece bu bölgeyi değil, tüm Irak'ı etkileyeceğini savunarak, "Türkiye'nin, bölge ve merkezi Irak hükümeti ile anlaşması gerekir. Türkiye ile olan ilişkiler iyi ve hep böyle olmasını da diliyorum, oradan buraya her şey geliyor. Umarım böyle gider. Bizde onlarla iyi ilişki kurarız." diyor. Erbil sakinlerinden Rojgar Hasan ise taraflar arasında iyi ilişkilerin sürmesinden yana olduklarına vurgu yaparak şöyle konuşuyor: "İnşallah Türkiye'nin arası Kürtlere iyi olur. Bizim ihtiyacımız olan insani konularda Türkiye yardım ediyor. Bu konuda çok teşekkür ediyoruz. Biz Türkiye'nin buraya bu şekilde girmesini istemiyoruz. Güzel işler bekliyoruz kendilerinden. İnşallah buraya girmez. Buna artık bölge hükümeti karar verecek. Biz her zaman barıştan yanayız ve bunu, sonuna kadar koruyacağız."

Peşmergeler teyakkuzda

Ancak sınır ötesi harekat tartışmaları bölgeyi hareketlendirmiş durumda. Sınır bölgelerinde teyakkuza geçen Peşmergeler, bölgede nöbetçi ve devriye sayısını artırdı. Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Üzümlü köyü hududuna komşu olan Serzer sınır noktasını koruyan Peşmerge güçleri, karşı tarafta konuşlanmış Türk askerini dürbünle gözetleyerek, yaşanan hareketliliği kontrol ediyor. Kanimasi bölgesindeki Serzer Sınır Noktası Karakol Komutanı Cide Hamid Haydar ise karakollarının Türk askerleri tarafından açılan ateş sonucu isabet aldığını öne sürüyor.

Amerika, Habur'dan endişeli

Irak'taki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, Irak'tan Türkiye'ye sızmaya çalışan teröristlerin ''büyük bir tehdit olduğunu'' söyledi. Cadiba kasabasında konuşan Amerikalı komutan, bir sınır ötesi harekatın, ABD ordusu için Habur Sınır Kapısı üzerinden gelen yoğun mal nakliyatını olumsuz etkilemesinden kaygı duyduklarını belirtirken, ''Umarız nakliyat sürer.'' ifadelerini kullandı.

Umarız Türkiye sınırı geçmez

New York'taki Columbia Üniversitesi'nde konuşan bölgesel Kürt yönetiminin dış ilişkiler sorumlusu Falah Mustafa Bakır, Türk ordusunun terör örgütü PKK ile mücadelede; Kuzey Irak sınırını geçmemesini umduklarını söyledi. ''Böyle bir operasyon ne Türkiye'nin ne de bölgenin çıkarına olur.'' diyen Bakır, bir soru üzerine PKK için 'terör örgütü' tabirini kullanmaktan kaçındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious