Kuzey Irak Türkiye'nin izinde

Kuzey Irak Türkiye'nin izinde.14501
  • Giriş : 22.05.2008 / 20:58:00

Türkiye'nin ardından Mesut Barzani idaresindeki Kuzey Irak kentlerinde de kapalı alanlarda sigara içme yasağı başlatılacağı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin (IKDP) resmi internet sitesi olan "peyammer.com" adresinden edinilen bilgiye göre, Kuzey Irak Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu'ndan çıkarılan karar gereği, 1 Haziran 2008 tarihinden itibaren umumi yerlerde sigara içen her vatandaş 10 bin Irak Dinarı ile cezalandırılacak.

Sitede, Kuzey Irak Sağlık Bakanlığı'nda düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı İdari İşler Müdürü Lütfü Sıddık'ın, Bakanlar Kurulu tarafından çıkartılan bir kararla umumi yerlerde sigara içen her vatandaşın Haziran ayından itibaren para cezasına çarptırılacağını söylediği belirtildi.

Lütfü Sıddık'ın toplantıda, kanuna aykırı yerlerde sigara içenlere kesilen para cezalarının, sigara yüzünden hasta düşen vatandaşlara harcanacağını da açıkladığı bildirildi. Sıddık'ın, vatandaşların karara uymalarını sağlamak amacıyla özel bir polis birimi oluşturulacağını kaydettiği de ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious