Kuzey Irak'a esrarengiz silah sevkiyatı

Kuzey Irak'a esrarengiz silah sevkiyatı.16644
  • Giriş : 24.11.2008 / 09:41:00

’nin iki ay önce Bulgaristan’dan üç C-130 kargo uçağı ile silah satın aldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gerginlik yaşayan Irak hükümeti ve KBY'nin çatışmasından endişe ediliyor.

ABD ordusundan 3 yetkiliye dayandırılan bilgiye göre Eylül ayında KBY'nin kontrolündeki Süleymaniye'ye Bulgaristan'dan küçük silah ve cephane dolu üç C-130 kargo uçağı geldi. Silahlar, bölgeye gelişinde ABD'li askerlerce yakalandı; ancak yetkililer bir şey yapmadı. Uzmanlar silah alımının KBY'nin bölgesinin güneyindeki etkilerini artırmaya çalıştığı ve Bağdat yönetimi ile KBY arasında silahlı çatışma çıkmasından endişelenildiği bir döneme rastladığına vurgu yapıyor.

IRAK YASALARINA AYKIRI

IRAK İçişleri Bakanı Cevad El Bolani merkezi hükümetin silah satın alınması konusunda kimseye yetki vermediğini söyledi ve bu tür bir silah ediniminin Irak yasalarının ihlali olduğunuvurguladı. Kürt yetkililer ise KBY'nin Irak'ta terörle savaşın cephesinde yer aldığını bu yüzden anayasadaki hiçbir şeyin bölge güvenliği için savunma malzemeleri edinilmesini engelleyemeyeceğini vurgulayarak kendilerini savundu. Irak'ta şiddet olayları son dönemde azalırken, yaklaşan yerel seçimler ve ABD'nin çekilmesiyle başlayacak yeni dönem öncesi siyasi tansiyon yükseldi. Şii-Sünni gerilimine son aylarda merkezi hükümet ile KBY arasındaki gerilim de eklendi. Ağustos'ta ABD'li güçlerin Peşmerge ve Irak ordusu arasında Hanakin'de yaşanacak bir çatışmayı son anda önledikleri ortaya çıktı.

BULGARİSTAN YALANLADI

Öte yandan Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı silah satışı iddialarını reddetti. Bakanlık Sözcüsü Dragovest Goranov, Bulgaristan'dan yapılan tüm silah satışlarının şeffaf ve uluslararası sözleşmelere uygun olduğunu savunarak, 'Bulgaristan silah ihracatında hiçbir zaman özel kişilerle irtibata geçmemiştir'' dedi. Goranov, her şeye rağmen iddialara ilişkin araştırmanın ilgili makamlar tarafından titizlikle yapıldığını bildirdi.

Gerginliğin sebepleri

Irak hükümeti KBY'nin peşmergeleri kullanarak nüfuzunu güneye doğru genişlettiğini düşünüyor.

KBY Irak hükümetinden bağımsız olarak petrol anlaşmaları yapıyor.

KBY Musul ve Kerkük için referandum isterken, Irak hükümeti ise kentin destek meclisleri ve sivil koruculara emanet edilmesini istiyor.

Irak hükümeti ABD askerlerinin çekilmesini isterken, KBY ABD'ye kendi bölgelerinde üs vermeyi teklif etti.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*