Kuzey Irak'a kara harekatı bu merkezden yönetiliyor

Kuzey Irak'a kara harekatı bu merkezden yönetiliyor.14847
  • Giriş : 23.02.2008 / 00:50:00
  • Güncelleme : 23.02.2008 / 00:21:00

TSK'nın Irak'ın kuzeyine başlattığı harekatla PKK'nın bölgedeki yapılanmasına son vermek hedefleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir süredir devam eden hava harekatının ardından bölgede yapılan hazırlıkların tamamlanması ile kara harekatına başlandığı öğrenildi. Harekatın kalbi ise Malatya 2. Ordu Komutanlığı.

2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, her fırsatta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörü sonlandırma adına ortaya koyduğu kararlığını ifade ediyordu.

Iğsız, "Dağda tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir." demişti. Şimdi ona bağlı birlikler baharı beklemeden harekata başladı. Malatya 2. Ordu karargahında hareketli dakikalar yaşandığı haber alındı.

Bölgedeki operasyonlara 10 bin dolayında askerin katıldığı öğrenilirken, harekat sırasında örgüt mensuplarının Türkiye'ye kaçmasını önlemek için sınırda geniş güvenlik önlemleri alındığı haber alındı.

Bu arada Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden yaptığı açıklamalarda Türk Silahlı Kuvvetleri; yurt içindeki operasyonlarına devam ederken, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmek maksadıyla, 21 Şubat 2008 günü saat 10:00-18:00 arasında, belirlenen hedefleri karada konuşlu uzun menzilli silahlar ve Hava Kuvvetlerine mensup uçaklar ile etkili bir şekilde vurduğunu açıkladı.

Açıklamada şu ifadeleri yer verildi: "Başarıyla icra edilen ateşle taarruzdan sonra, aynı gün saat 19:00'dan itibaren hava kuvvetleri ile desteklenen bir sınır ötesi kara harekatı başlatılmıştır. Bugüne kadar icra edilmiş olan hava operasyonlarının devamı niteliğindeki kara harekatının hedefi, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü olup; sivillerin ve Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmayan yerel unsurların harekattan olumsuz etkilenmemeleri için gerekli hassasiyetin gösterilmesine devam edilecektir."

Irak'ın toprak bütünlüğüne ve istikrarına özel bir önem veren Türk Silahlı Kuvvetleri, planlanan hedeflere ulaşılmasından sonra, en kısa zamanda yurt içine döneceği de vurgulandı.

İcra edilen harekatın, bölgenin teröristler için kalıcı ve güvenli bir üs bölgesi olarak kullanılmasını önleyerek, Irak'ın istikrar ve iç barışına da katkı sağlayacağı değerlendirilmesi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious