Kuzey Irak'a operasyon yapılmalıdır!

  • Giriş : 27.05.2007 / 12:25:00

İçişleri eski Bakanı Akşener: "Kuzey Irak'ta PKK'ya yönelik bir operasyon yapılmalıdır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'de terörün yanında şehirlerde asayiş sorunu yaşandığını belirten İçişleri eski Bakanı Meral Akşener, Kuzey Irak'a özellikle Kandil Dağı'na bir harekat yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.
MHP Isparta İl Başkanlığı'nı ziyaret eden eski bakan Akşener, son günlerde artan terör olayları ve Kuzey Irak'a operasyon konusunu değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçilmeden önce yaptığı ABD gezisinde Irak'a Türkiye'den girilmesi için söz verdiğini fakat bu sözün 1 Mart tezkeresinin geçmemesiyle tutulmadığını hatırlatan Akşener, Kuzey Irak'taki artan terör sorunun bunlardan kaynaklanan bir cezalandırma olduğunu savundu.

Aynı günlerde Barzani'nin "TBMM'de 75 milletvekilim var." dediğini hatırlatan Akşener, bunun Meclis'te 75 Kürdistan Demokrat Partisi milletvekili olduğu anlamına geldiğini de iddia etti. Kuzey Irak'a yapılması düşünülen operasyonla ilgili 12 Nisan'da Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın yaptığı bir açıklamada, "Türkiye Irak'ın kuzeyine bir operasyon yapmalı mı? Evet yapmalı. Faydalı olur mu? Evet faydalı olur. Başarılı olur mu? Evet başarılı olur." dediğini aktaran Akşener, "Arkasından sayın Başbakan Erdoğan çıktı. 'Hırsla kalkan, zararla oturur' diye bir açıklama yaptı. Bir operasyon yapabilmek için askeriyeye bir Meclis kararı lazım. Bunu yapabilmek için bir siyasi irade lazım. Bunun için Meclis'ten çıkacak kararı uygulama emri verecek bir siyasi iktidar lazım. Bize sorarsanız, Irak'ın kuzeyine özellikle Kandil Dağı'na PKK'ya yönelik, daha önce yapıldığı gibi meşruiyet kuralları içinde bir operasyon yapılmalıdır." diye konuştu.

Operasyon dışında bölgenin bir tahakküm altına alınması, sınır kapılarının kapatılması gibi uygulamaların hayata geçirilebileceğini belirten Akşener, Türkiye'nin ABD'ye karşı kullanabileceği bazı kozları olduğunu da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious