Kuzey Irak'a sınır ötesi harekâtın İran ayrıntısı

Kuzey Irak'a sınır ötesi harekâtın İran ayrıntısı.9975
  • Giriş : 17.12.2007 / 06:18:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 00:21:04

Türkiye, İran ile terör örgütü PKK konusunda ortak hareket etme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki ülke, bugün yürürlüğe giren karara göre terör örgütü PKK başta olmak üzere terör örgütleri ile mücadele konusunda ortak hareket edeceklerini bildirdi. Alınan ve yürürlüğe giren karar şöyle:

“Taraflar, bölücü ve yıkıcı terörist örgütlerin faaliyetleri nedeniyle her iki taraf güvenlik görevlilerinin şehit olmaları ve yaralanmaları ile sonuçlanan olaylara ait dosyaları faillerin yakalanması, tutuklanması ve mahk?miyetlerine kadar gündemde tutacaklar. Taraflar, bu gibi olayların tekrarlanmaması için gerekli her türlü tedbirin alınmasını sağlayacaklar. Bölücü ve yıkıcı terör örgütleri ile suç şebekelerinin iki ülke ortak hududunda yaptıkları kaçakçılıkla mücadele için ciddi önlemler alacaklar.”

Anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarih ile Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlenen sınır ötesi operasyonun aynı güne denk gelmesi dikkat çekici olarak değerlendirildi.

Öte yandan, Türkiye'nin, terör örgütü PKK'nın yuvalandığı Kandil Dağı'nı bombalamasının ardından İran'ın da Kandil Dağı'na yönelik bir operasyon başlattığı ileri sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious