Kuzey Irak'lı Kürt liderden PKK'yı sarsacak açıklamalar!

Kuzey Irak'lı Kürt liderden PKK'yı sarsacak açıklamalar!.12274
  • Giriş : 08.11.2007 / 15:47:00
  • Güncelleme : 08.11.2007 / 15:52:21

Barzani-Talabani Kürtlerin temsilcisi olamaz; Kuzey Irak'lı Kürt liderden çarpıcı açıklamalar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkanlığını Kuzey Irak'ın en etkili topluluklarından Barzani'ye bağlı kuvvetler arasından sürgün edilen Surçi Aşiretinden Ömer Surçi'nin yaptığı Musul Vilayet Konseyi üyesi dört aşiret reisi bugünlerde temaslar için Türkiye'de olacaktı.

Ancak MVK temsilcisi Keller 'Her şey kesinleşmişken son anda dördü de anlamadığım nedenlerle gelemedi" derken, bunun nedeni olarak Bazani-Talabani ikilisinin ziyaretten hoşlanmaması olarak gösteriliyor. Konsey'in üyeleri arasında Surçi aşiretinden Musul Vilayeti'ne ait tapu kayıtlarını elinde tutan ve Kuzey Irak'ta bulunan Netin Surçi, Almanya'da sığınmacı olarak yaşayan Eski Dohuk Valisi, Saddam döneminin Tarım Bakanı, yazar ve Musul Vilayet Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Sıddık Mahmut, Süleymaniye'de yaşayan ve tapu sicillerinden sorumlu olan Şeyh Saleh de var.

Yeni Aktüel dergisi , bu isimlerden dördüncüsüyle Saddam Hüseyin dönemindeki baskılarla ülkesini terk ederek Hollanda'ya yerleşen ve Kerkük bölgesindeki petrol yataklarının yüzde 25'inin sahibi olduğu belirtilen Mama Seny aşiretinin lideri Müşir Hadi Ahmet ile görüştü. Hadi Ahmet, 'Türkiye'ye bağlanma konusunu doğruladı.

İşte Hadi Ahmet'den çarpıcı açıklamalar:

"Musul vilayet Konseyi, 1925te Ankara'da toplandı. Irak'ın kuzey bölgesindeki tüm kentler o tarihte Musul vilayetine bağlıydı. Ankara'da bir araya gelen Kürt Aşiretleri Musul Vilayetinin Türkiye'ye bağlanmasını istedi. Şimdi de bölgede yaşayan pek çok Kürt Aşireti'nin Lider Kuzey Irak'taki illerin Türkiye'ye bağlanmasını arzu ediyor. Türkiye'nin Musul Vilayet Konseyi'nin 1925'te aldığı kararla Kuzey Irak üzerinde egemenlik hakkı var.

Dışarıda bulunmamıza rağmen bölgeye ilişkin haberleri izliyoruz. Türkiye ile Irak'ın kuzeyinde yaşayan insanlar arasında savaş çıkacağı yönünde haberleri beni ve Kürt aşiretinin önde gelenlerini üzüyor. Bölge insanının yeni sıkıntılara düşmemesi ve Türkiye'nin bölge üzerinde hakkı olduğunu hatırlatmak için bu konuyu gündeme getirdik.

Bölgede özgür ortamda 'Türkiye'ye bağlanalım mı' seçimi yapılsa

Barzani ve Talabani Kürtlerin tek temsilcisi olamaz. Irak'ın yanı sıra Türkiye'ye Suriye, İran ve Avrupa ülkelerinde de Kürtler yaşıyor. Bölgemizde demokratik bir seçim yapılmasını arzuluyoruz. Musul'da Türkiye'ye bağlanalım mı şekilde özgür bir ortamda seçim yapılırsa karar Türkiye'den yana çıkar. Türkiye sorunlarını büyük ölçüde çözmüş demokratik bir ülke ve bölge ülkeleri için de örnektir. Bölge halkı Türkiye'yi seviyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious