Kuzey Irak'lı Kürtlerle görüşme askıda

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Hükümet, Org. Büyükanıt başta olmak üzere kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, Kuzey Irak'taki Kürt grupların temsilcileriyle görüşme planını askıya aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kuzey Irak'taki PKK varlığına yönelik askeri seçeneklerden önce diplomatik yolları tüketmek isteyen hükümet, bir açılım yaparak, Kürt gruplarla görüşülmesi düşüncesini gündemine aldı. Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yetkilileriyle bu ay İstanbul'da biraraya gelinmesi planlandı. Son ana kadar gizli tutulması kararlaştırılan plan basına sızınca, tepkiler de beraberinde geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, "PKK'yı destekleyenlerle oturup konuşmam, isterse siyasetçiler konuşabilir" derken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den gerekirse Kürt liderlerle görüşülebileceği yorumları geldi. Bu gelişmeleri "devleti yöneten kurumlar arasında tartışma" olarak niteleyen muhalefet, hükümeti eleştirdi.

Bu tepkilerin ardından Kürt gruplarla görüşme planı askıya alındı. Kaynaklar, Büyükanıt'ın sözlerinin yanı sıra, konunun seçim döneminde iç politika malzemesi yapılması ve kamuoyunda oluşan "askere rağmen görüşülecek" havasının da rahatsızlık yarattığını ifade etti.

Plan bu aşamada rafa kaldırılmasına rağmen, kurumlararası koordinasyon sağlandıktan sonra yeniden gündeme gelebileceği belirtiliyor. Bunun ilk adımı da 23 Şubat'ta yapılacak MGK toplantısında atılacak, konsensüs sağlanmasına çalışılacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious