Kuzey Irak'ta da güzel şeyler oluyor

Kuzey Irak'ta da güzel şeyler oluyor.15873
  • Giriş : 15.11.2007 / 09:25:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 09:35:49

Aynı sınıfları paylaşan Kürt ve Türkmen öğrenciler sevgi köprüleri kurmuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HÜSEYİN GÜLERCE yazdı...

Sebebi ne olursa olsun, CHP Genel Başkanı Baykal'ın Kuzey Irak ile ilgili sürpriz açılımı hükümet tarafından sahiplenilmelidir. Sayın Baykal, "PKK sorununun sadece sınır ötesi operasyonla çözülemeyeceğini, Kürt öğrencilerin Türkiye'de okutulması, Kuzey Irak'a yönelik Kürtçe yayın yapacak TV ve radyo kurulması" gerektiğini söylüyor.

Dış politikada, meselelerin kültürel ve sosyal boyutları ihmal edildiği sürece kaybetmek kaçınılmazdır. Baykal işte tartışmadığımız, göz ardı ettiğimiz temel konuya işaret etmektedir. CHP liderinin eğitim konusunun önemini vurgulaması ise ister istemez gönül insanlarının ileri görüşlülüğünü, ufuk enginliğini hatırlatmaktadır.

Çoğumuz şu son günlerin gelişmelerinde öğrendik ki Kuzey Irak'ta 14 yıldan beri, eğitim gönüllülerinin açtığı Türk okulları faaliyet gösteriyormuş. Dünyanın dört bir tarafında yüzlerce örneğini gördüğümüz Türk okulları, meğer Kuzey Irak'ta da gönülleri fethediyorlarmış. Sanki bu günlerde karşımıza çıkacak sıkıntılar için 14 yıldan beri dalga kıranlar inşa etmişler, aynı sınıfları paylaşan Kürt, Türkmen ve Arap öğrenciler ile onların anne babaları arasında sevgi köprüleri kurmuşlar. Üstelik 2003'te Türk okullarında görev yapan Türk öğretmenler, tıpkı Bosna-Hersek'te yaptıkları gibi savaşa ve okulların tatil edilmesine rağmen öğrencileri ile aynı kaderi paylaşmak için bölgeyi terk etmemişler. Serpil Yılmaz, bu okullarla ilgili olarak köşesinde şunları yazdı: "Erbil'de ilk olarak 1993'te Işık Koleji, 1994'te Nilüfer Koleji, 2005'te Işık İlkokulu, 2006'da ise Işık Anaokulu açıldı. Süleymaniye'de 1996'da Selahattin Eyyubi Koleji, 1998'de Süleymaniye Kız Lisesi, 2007'de Süleymaniye İlkokulu ve Kerkük'te Kerkük Çağ Lisesi faaliyete geçti. 2008'de Dohuk ve Kerkük'te birer okulun daha açılması bekleniyor. 2200 öğrencinin öğrenim gördüğü Irak Türk Okulları'nın Genel Müdürü Talip Büyük, Erbil'de üniversite açmak için Kürt Bölgesel Parlamentosu'ndan izin çıkmasını beklediklerini söylüyor. Kürt yönetimi, üniversite için 100 dönüm arsa tahsis etmiş." (Milliyet, 4 Kasım 2007) Bu okullara sadece PKK karşı çıkıyor. PKK'nın Avrupa'da yayın yapan Fırat Haber Ajansı, geçtiğimiz yılın mayıs ayında, Kuzey Irak'taki Türk okullarının bölgedeki Kürtleri asimile etmeye çalıştığına dair haber yapmıştı. Şimdi sıkı durun. Bu çarpıtma haberi kaynak göstermeden kullanan ise Cumhuriyet gazetesi oldu. Hâlbuki üç gün önce Selahaddin Üniversitesi İktisat Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cevdet Cafer Hattap, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, bölgede yıllardan beri faaliyet gösteren Türk Okulları'ndan övgü ile bahsederek "Burada eğitim gösteren Işık Kolejleri'ne çok teşekkür ediyoruz. Bu konuda iyi örnek oluyorlar." dedi.

Kuzey Irak yöneticileri neden bu okullara sahip çıkıyor ve övüyor? Çünkü dünyadaki örnekleri gibi bu okullardan yetişen öğrenciler, uluslararası bilim olimpiyatlarında madalyalar alıyor, ailelerine, ülkelerine hayırlı evlatlar olarak yetişiyor. Aldıkları kaliteli eğitimle, yarının yönetici adayları oluyorlar. Bizim mutluluk duyduğumuz taraf ise hepsi birer Türkiye sevdalısı, Türk dostu olarak yetişiyorlar.

Bir hatırlatmada daha bulunayım. Kuzey Irak'taki Fezalar Eğitim şirketinin okullarından gelen öğrenciler, bu yıl 100 ülkeden 550 öğrencinin katıldığı 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı'nda 2 altın 4 gümüş madalya aldılar. Erbil'deki Nilüfer Koleji'nin öğrencisi Nazlı Adnan'a en iyi dereceleri alan öğrencilere verilen TBMM özel ödülü verildi.

Tarihin akışında asıl vazife yapan isimsiz kahramanlara ve onları bu insanlık projesine yönlendirenlere, onlara sahip çıkan aziz milletime ve hassaten muhterem Fethullah Gülen'e binlerce şükran, yürekten selam...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious