Kuzey Irak'ta gözler Erdoğan'da!

Kuzey Irak'ta gözler Erdoğan'da!.11164
  • Giriş : 02.11.2007 / 13:11:00
  • Güncelleme : 02.11.2007 / 13:40:33

Türkiye'nin her an sınırı geçebileceği ihtimali hep gözönünde tutuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’de çeşitli bölgelerde teröristlere karşı güvenlik güçlerinin operasyonları sürerken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her an sınırı geçebileceği ihtimali hep gözönünde tutuluyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 kasım’da ABD’ye yapacağı geziye kilitlenen Kuzey Irak’ta iç kesimlerde bulunan peşmergelerden, ABD’nin eğittiği bordo berelilere kadar önemli güçler Türkiye sınır kesimine kaydırılıyor.

PKK’nın Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde 12 askeri şehit etmesinden sonra Türkiye'nin sınır ötesi operasyonla ilgili kararlı açıklamaları ve ardından gelen ekonomik yaptırım kararı, Kuzey Irak’ı adeta alarma geçirdi. Başbakan Erdoğan’ın 5 Kasım’da ABD’ye yapacağı geziden çıkacak sonucu merakla bekleyen Kuzey Irak'daki herkes, olası bir sınır ötesi operasyonun bu tarihten sonra yapılabileceğine inanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınır kesiminde bulunan Hakkari ve Şırnak bölgelerine yaptığı sevkıyat ile Türkiye’deki çatışma görüntülerini televizyonlardan izleyen Kuzey Iraklılar da endişe giderek artıyor.

Yerel Kürt Hükümeti, İran sınırında bulunan Süleymaniye kenti ile Kürt parlamentosunun bulunduğu Erbil ve Duhok’un yanı sıra Musul’daki askeri güçlerini de Türkiye sınır kesimine kaydırıyor. Özel eğitimli birliklerden oluşan Peşmergeler ile ABD’nin eğittiği söylenen asker üniformalı bordo-berelilere artık Kuzey Irak’ın Türkiye’ye sınır ilçesi olan Zaho ile Derkar, Batufa ve Kaniması kesimlerinde sıkça rastlanıyor. İlçe ve kasabalarda zaman zaman mola veren peşmergelerin hareketliliğini Kuzey Iraklı Kürtler dikkatle izliyor. Türkiye sınır kesimindeki dağların stratejik noktalarına konuşlandırılan Peşmergeler 24 saat Türkiye tarafını gözlüyor.

GAZETECİLERE KISITLAMA

Bu arada, olası bir operasyon ihtimaline karşılık Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinden yüzlerce gazeteci, sınır kasabası olan Zaho’nun yanısıra Erbil’deki otellere yerleşti. Sınırdaki PKK’lıların bazı gazeteciler tarafından görüntülenmesi üzerine gazetecilerin sınır kesimlerine gitmelerine kısıtlama getirildi. Peşmergeler kontrol noktalarında gazetecilere “Burası askeri bölge. Güvenlik nedeniyle yasaklandı'' gerekçesiyle izin vermiyor. Gazetecilerin sevkiyat sırasında peşmergelerin fotoğraflarını çekmelerine ise engel olunuyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious