Kuzey Irak'ta günlük yaşam sürüyor

Kuzey Irak'ta günlük yaşam sürüyor.26908
  • Giriş : 24.10.2007 / 19:22:00

Kuzey Irak'a yönelik operasyon haberleri, bölgede de dikkatle takip ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyalog çağrısı yapan Erbil halkı operasyon seslerinin yükseldiği bir dönemde gündelik yaşamına devam ediyor. Ancak bölge esnafı işlerin olumsuz etkilenmesinden şikayetçi.

Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin başkenti Erbil sokaklarında günlük yaşam devam ediyor.

Kent merkezindeki caddeler, alışveriş merkezleri her zamanki gibi kalabalık. Erbil'deki insanlar operasyonu yakından izliyor:

"PKK ile bizim ilişkimiz yok. Biz burada silahların konuşmasını istemiyoruz. Türkiye PKK ile problemini diyalogla çözsün. Türkiye silaha başvurmasın. PKK sorunu silahla çözülmez. Konuşarak çare bulunur."

Kürt bölgesinde yaşayanlar gelişmeleri yerel gazete ve televizyonlardan izliyor. Kürt medyasında çıkan yorumlar şöyle:

"Türkiye, PKK'yı bahane ediyor. Türk hükümetinin asıl amacı, buradaki Kürt yönetimini devirmek... Türkiye, buradaki Kürt hükümetinden rahatsız. Bizim kendimizi yönetmemizi istemiyor. Onun için buradaki yönetimi yıkmak istiyor."

Türkiye'nin sınır ötesi operasyon yapma ihtimali Erbil'deki insanların günlük alışkanlıklarını etkilememiş görünüyor ama esnaf son gelişmelerin işlerini olumsuz yönde etkilediğni söylüyor.

En büyük endişe sınırdaki hareketlilik

Operasyon seslerinin yükseldiği bir dönemde Kuzey Irak'ın Türkiye'ye en yakın ilçesi Zaho'da yaşanan elektrik kesintisi ise bölge halkında kaygıya yol açıyor.

Irak'ta görevli ABD'li komutanların Türkiye sınırındaki gümrük kapısını ziyaret etmesi de yakından izlenen gelişmeler arasında.

Halk Türkiye'nin elektriği kasıtlı olarak kestiğini düşünüyor, ancak yetkililere göre kesintinin sebebi teknik sorunlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious