Kuzey Irak'ta Kara harekatı piyasaları etkilemedi

  • Giriş : 22.02.2008 / 11:53:00

TSK’nın Kuzey Irak’ta kara harekatı yapması borsa ve doları etkilemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Resesyon kaygılarıyla İMKB’de düşüş yaşanırken, dolar 1,20 YTL’de. Ekonomistler, operasyonun piyasaları olumsuz etkilemesini beklemiyor.

Genelkurmay Başkanlığı’nın Kuzey Irak’a kara harekatının başladığını açıklaması piyasaları etkilemedi. ABD’de resesyon kaygıları ve Avrupa borsalarındaki düşüşü izleyen İMKB’de yüzde 1’i aşan kayıplar var. Kara harekatı doları da etkilemezken, bankalararası piyasada dolar 1,20 YTL seviyesine geriledi.

Ekonomistler de harekatın piyasaları etkilemeyeceğini düşünüyor. Bazı ekonomistlere göre, harekat ekonomik istikrar açısından olumlu bile olabilir. Ekonomistlerin görüşleri şöyle:

Raymond James Başekonomisti Özgür Altuğ: Bu kara operasyonu 10 binle sınırlıymış gibi gözüküyor. Piyasanın aşırı tepki vermesini beklemiyoruz. Piyasaların kara operasyonuna tepki vermesi için iki şey olmalı. Biri Türk ordusunun Iraklı güvenlik güçleriyle çatışmaya girmesi, diğeri de ordunun PKK’yla çatışmalar sırasında büyük askeri kayıplar vermesi. Bu iki koşul olmadığı sürece piyasaların operasyona olumsuz tepki vermesini beklemiyoruz. Bu iki koşulun oluşmamasını temenni ediyoruz. Buradaki referans daha önceki hava operasyonları. Hepsi kontrollü, direkt PKK’yı hedef alan saldırılar olduğu için tepki yaratmadı. Kara harekatı da benzer sınırlarda kalırsa, ekonomik istikrar ve piyasalar için olumlu bir adım olarak görülebilir.

Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber: Kara harekatı piyasaların trendini değiştirecek bir olgu değil. Süreç itibarıyla beklenen ve konuşulan bir gelişmeydi. Piyasalarda kötü hava hissedecek bir durum yok. Askeri kayıplar olursa içeride sıkıntı yaratabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious