Kuzey Irak'ta Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi yasaklandı

Kuzey Irak'ta Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi yasaklandı.10599
  • Giriş : 16.02.2008 / 08:29:00

Irak'ın Kuzeyindeki yerel yönetim 'Kurmanci' lehçesinin Süleymaniye ve Erbil'deki okullarda öğretilmesini yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın Kuzeyindeki yerel yönetim, ortak bir dil oluşturmak için 'Kurmanci' lehçesinin Süleymaniye ve Erbil'deki okullarda öğretilmesini yasakladı.

Irak'ta Arapça'dan sonra ikinci resmi dil olan Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi bazı bölgelerdeki eğitim kurumlarında yasaklandı. Irak'ta ikinci resmi dil Kürtçe olunca bunun hangi lehçe olacağı uzun süre tartışılmıştı. Tartışmalar sonrasında Kürtçe'nin Soranice lehçesi resmen açıklanmasa da resmi dil olmuştu. Ancak Kürtçenin 'Kurmanci' lehçesini kullanan Kürtler de bu lehçeyi kullanıyordu.
Kuzey Irak'taki Kürt Yönetimi önceki gün kendi kontrolündeki eğitim kurumlarına resmi bir yazı göndererek, Kurmanci'nin ders programlarından çıkarılmasını istedi. Önümüzdeki dönemlerde artık okullarda 'Kurmancı' lehçesinin öğretilmeyeceği ve ders verilmeyeceği belirtildi. Böylece Soranice'nin daha etkin bir lehçe olmasının önü açılmış oldu.

AMAÇ ORTAK DİL

Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin bu çabalarındaki amacın ortak bir Kürt Dili oluşturmak olduğu belirtiliyor. Bölgesel Kürt Yönetimi bu amaçla daha önce de Kürt Dil Enstitüsü kurmuştu. Barzani'nin denetimindeki Erbil, Dohuk, Zaho'da Kurmanci, Celal Talabani'nin etkili olduğu Süleymaniye bölgesinde ise Soranice lehçesi kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious