Kuzey Irak'ta sokaktaki vatandaş ne diyor?

Kuzey Irak'ta sokaktaki vatandaş ne diyor?.12481
  • Giriş : 23.02.2008 / 19:27:00

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya karşı düzenlediği kara harekatını değerlendiren kuzey Irak halkı, sorunun askeri değil de siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini düşünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin Kuzey Irak'a kara harekatı halk arasında sürprizle karşılanırken, birçok kişi de bu operasyonun karadan yapılacağını beklemediklerini dile getiriyor. Kerkük ve Erbil'de görüştüğümüz vatandaşlardan kimisi bu operasyonu desteklerken kimileri de operasyona karşı olduklarını ve sorunun siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Kürt asıllı Irak vatandaşı Adnan Hasan Avla, bu operasyonu kendi topraklarına yapılmasını istemediklerini belirterek, "Doğrusu biz Türkiye'nin topraklarımızda operasyon yapmasını istemiyoruz. Bu bölgede PKK yok, dağlarda var. Zaten biz buna izin vermeyiz. PKK bizim içimizde yaşamasına izin vermeyiz. Biz Türkiye ile dostluğumuzun bozulmasına izin vermeyeceğiz. Biz istiyoruz ki bu işin siyasetle çözülürlerse çok iyi olur." dedi.

Arap asıllı Irak vatandaşı Muğdat Ğahlıf ise Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine yaptığı operasyonun bu sorunu çözmeyeceğini ifade ederek, "Askeri yolla bu sorun çözülmez. 24 yıldır bu sorun var. Bence bu sorun siyasi yollarla çözülmelidir. Herkesin kazancı yani Irak ve Türk halkının yararına olacak şey siyası yollarla bu sorunun çözümüdür." diye konuştu.

Türkmen Ertan Atilla ise bu operasyonun gerekli olduğunu ifade ederek, "PKK zaten terör örgütü olarak biliniyor. Bunun için Türkiye'nin onlara karşı savaş yapması normal bir şey. Onlar zaten Kürt ve Türk'ün arasını bozmak istiyorlar. Onların amacı bu zaten." ifadelerini kullandı.

Türkmen Erdal Hüseyin Salih de "Ben de PKK ya karşı operasyonun gerekli olduğuna inanıyorum. Onlar bir ülkenin güvenliğini tehdit ediyorlar. Kötü işlere kalkıyorlar. Bence bunun için bu operasyon gerekli. Onlar Türkiye ile Irak arasını bozmayı çok istiyorlar. Biz de PKK'nın bu ülkeden gitmesini istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious