Kuzey Irak'ta teröristlerle sıcak temas kuruldu!

Kuzey Irak'ta teröristlerle sıcak temas kuruldu!.10936
  • Giriş : 23.02.2008 / 09:44:00

Kuzey Irak'a düzenlenen kara harekatının ikinci gününde teröristlerle kurulan sıcak temas sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güvenlik güçlerinin terör örgütüne yönelik Kuzey Irak'a düzenlediği kara harekatının ikinci gününde teröristlerle kurulan sıcak temas sürüyor.

Çatışma seslerinin geldiği bölgede 5 mehmetçik şehit oldu, 24 PKK'lı terörist öldürüldü.

Kuzey Irak'taki Hakurk ve Amedi bölgesinde yoğunlaşan güvenlik güçleri, soğuk havaya rağmen mücadelesini sürdürüyor.

Teröristlerle temas kuran öncü birliklerin çatışma devam ederken, Genelkurmay Başkanlığı 5 mehmetçiğin şehit düştüğünü açıkladı.

Açıklamada en az 20 teröristin de topçu ateşi ve silahlı helikopterler tarafından etkisiz hale getirildiğinin değerlendirildiği açıklamada; sıcak temasın bazı noktalarda kesintilerle devam ettiği ifade edildi.

Örgütün lider kadrosunun paniğe kapıldığı ve güneye doğru kaçmakta olduğu da aktarıldı. Açıklamada, bölgesel yönetimin güvenlik güçlerinden Türk birliklerine karşı 'herhangi bir yanlışlığa sebebiyet vermemeleri'nin beklendiği de belirtildi.

Genelkurmayın açıklamasında şöyle denildi: "Dün gündüz ve gece devam eden harekat esnasında, bölgede tespit edilen terör örgütüne ait hedefler Hava Kuvvetleri uçakları, silahlı helikopterler ve kara ateş destek vasıtaları ile yoğun ve etkili bir şekilde ateş altına alınmıştır. Aynı zamanda, birliklerimizin ilerlemesi esnasında terör örgütünün kullandığı değerlendirilen doğal ve yapay bir çok tesis, içlerindeki çok miktarda mühimmat, malzeme ve yiyecek maddeleri ile birlikte kullanılmaz hale getirilmiştir. 22 Şubat 2008 tarihinde terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada, 24 terörist etkisiz hale getirilmiş, çok sayıda terörist yaralanmıştır. Ayrıca, temas bölgesinde en az 20 teröristin daha topçu ve silahlı helikopterler tarafından etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. Söz konusu çatışmada 5 personelimiz şehit olmuştur. Sıcak temas durumu bazı noktalarda kesintilerle devam etmektedir."

DİYARBAKIR'DAN SAVAŞ UÇAKLARI HAVALANDI

Kuzey Irak'a başlatılan kara harekatının sevk ve idaresinin yapıldığı Diyarbakır'da dün devam eden savaş uçağı trafiği sabah saatlerinde bir kev daha yaşandı. Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda kalkan F-16 savaş uçukları, Kuzey Irak sınırına doğru gitti. Savaş uçakları gece gündüz ayrımı olmadan günün her saatinde bomba yüklü olarak havalanıp operasyon bölgelerinde terörist inlerine bomba yağdırıyor.

Teröristlerin bulunduğu yelerin koordinatları verilir verilmez havalanan uçaklar ve helikopterler, hedeflere bomba yağdırıp üsse dönüyor.

Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda bugün de sabahın erken saatlerinden itibaren uçak trafiği başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious