Kuzey Irak'ta Türk okullarına yoğun ilgi

Kuzey Irak'ta Türk okullarına yoğun ilgi.15537
  • Giriş : 04.05.2009 / 10:16:00

Iraklılar, ülkedeki en iyi eğitim kurumları arasında gösterilen Türk okullarına yoğun ilgi gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren okullar yoğun talep nedeniyle öğrenci seçmekte zorlanıyor. Bölgede 14 yıldan beri eğitimde adından başarı ile söz ettiren Fezalar Eğitim Kurumları'nın 2009-2010 eğitim yılı için yaptığı giriş sınavına, 650 yeni kayıt için 7 bin 250 öğrenci katıldı.

Süleymaniye, Kerkük ve Erbil için ayrılan 490 kişilik kontenjan için 5 bin 250 kişi, Dohuk ve Halepçe'ye verilen 160 kişilik kontenjana ise 2 bin 500 kişi başvurdu.

Bölgede kendilerine büyük ilgi gösterildiğini ifade eden Fezalar Eğitim Kurumları Genel Müdür Yardımcısı Fatih Cingöz, bu teveccühü öğretmenlerin gayret ve samimiyetlerine bağlıyor. Cingöz, "Öğretmenlerimizin öğrencileriyle ilgilenmeleri halkın teveccühünü kazanmış. Tabii buna sebep olarak da her velinin kendi çocuğuna en iyi eğitimi vermek talebinin de bulunduğunu unutmamak lazım. Buradaki halkın Türkiye'ye olan güven ve sevgisi de buna ciddi bir tesir yapıyor." tespitinde bulunuyor.

Sınava giren öğrencileri heyecanla kapıda bekleyen veliler ise çocuklarının bu liselerden birine girmesi için dua ediyor. Öğrenci velileri, daha çok Türk okulunun açılması gerektiğini belirterek kontenjanın azlığından yakınıyor. Halid Muhammed isimli veli, Türk okullarını tercih etmesindeki en büyük sebebin yüksek eğitim kalitesi olduğunu belirtirken, Kemal Muhammed Ömer ise bu tercihi, "Günümüz teknoloji, ilim ve bilim çağı. Ondan dolayı bu okulları tercih ediyorum." ifadeleriyle anlatıyor. Erbil, Süleymaniye ve Kerkük'te toplam 10 anaokulu, ilköğretim okulu ve liseyle faaliyetlerini sürdüren Fezalar, geçtiğimiz yıl bölgede bir üniversite açarak Irak'taki eğitim kurumlarının sayısını 11'e yükseltmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*