Kuzey Irak'taki Türk askeri üslerini kapatıyorlar

Kuzey Irak'taki Türk askeri üslerini kapatıyorlar.13606
  • Giriş : 26.02.2008 / 23:57:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:16:30

Bölgesel Kürt parlamentosu, Kuzey Irak’ta bulunan Türk askeri üslerinin de kapatılması kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk askerleri, 1997'de Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokratik Partisi ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Kürdistan Yurtseverler Birliği” arasındaki çatışmaları önlemek amacıyla, bu partilerin talebiyle Kuzey Irak'ta çeşitli bölgelere yerleşmişti.

Bamerni, Batufa, Kanimasi ve Dilmentepe'deki” birliklerde bin 400 ila 2 bin arasında Türk askeriyle bir tank taburu bulunuyor.

Anlaşmalar gereği, birlikler üsleri terk edemiyor.

PKK'ya yönelik operasyonlar sırasında izleme ve gözetleme görevi görüyor.

Kürt yönetimi, sınır ötesi operasyonun ilk gününde, anlaşmalara aykırı olarak tankların üsleri terk ettiğini iddia etmişti.

Kürt parlamentosunun bu üslerin kapatılmasına ilişkin kararının Kürt hükümeti tarafından uygulanıp uygulanmayacağı henüz belli değil...

KÜRT MECLİSİ: TSK ASKERLERİNİ ÇEKSİN

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara harekatını görüşen bölgesel Kürt parlamentosu olağanüstü toplanarak Türkiye'ye 'askerlerini çek' çağrısı yapmıştı.

Kürt parlamenterler, Bağdat ve ABD'li yetkilileri, Türkiye karşısında sessiz kalmakla suçlamıştı. Kürt parlamenterler, uluslararası kamuoyu ve merkezi Irak hükümetini daha aktif rol oynamaya çağırmış, Türkiye'den sebep olduğu zararları da tazmin etmesini istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious