Kuzey Irak'tan 5 kişilik heyet geliyor

Kuzey Irak'tan 5 kişilik heyet geliyor.17623
  • Giriş : 12.11.2007 / 23:28:00

Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesinde siyaset yapan partilerden oluşan 5 kişilik heyet, çeşitli temaslarda bulunmak üzere yarın Ankara'da olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KDP ve KYB polit büro üyelerinin de içinde olduğu heyetin Ankara'da ilk aşamada bazı siyasi partilerle temas kurması bekleniyor.

Akşam saatlerinde İstanbul'a gelen 5 kişilik heyetin, yarın sabah saatlerinde Ankara'da olması bekleniyor. Heyetin, başta AK Parti ve CHP ile görüşme talebinin olması bekleniyor. Heyetin, Demokratik Toplum Partisi (DTP) yetkilileri ile görüşmeme kararı aldığı belirtiliyor.

Heyette, KDP Polit büro üyesi İzzettin Bervari, KYB Polit Büro üyesi Arsalan Bayz, İslami Birlik Partisi Genel Başkanı Selahattin Bahattin, Cemaat-ı İslami Partisi Genel Başkanı Ali Bapir, Kürdistan Demokratik Sosyalist Partisi Genel Başkanı Hama Hac Mahmud yer alıyor.
Türkiye ile Irak arasında son iki aydan buyana süren diplomatik hareketlilik üzerine geçtiğimiz günlerde Irak'ın başkenti Bağdat'a giden Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile yaptığı görüşmede Terörle mücadelede konusunda Türkiye'nin kararlılığını net bir dille ifade etmesinin ardından önce Irak'tan bir üst düzey heyet, Geçtiğimiz günlerde Ankara'ya gelmişti. Yarın da bölgesel Kürt yönetimi denetimindeki topraklarda siyaset yapan partilerin temsilcileri, olası bir sınır ötesi harekatın bölgede büyük tahribat verebileceği bunun yerine sorunun diyalog yolu ile çözümüne katkı sunmaya hazır olduklarını Ankara'ya iletmeleri bekleniyor.

Yarın Ankara'da olması beklenen heyette yer alan iki siyasi parti lideri İslami Birlik Partisi Genel Başkanı Selahattin Bahattin ve Cemaat-ı İslami Partisi Genel Başkanı Ali Bapir de geçmişte Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı ve KDP lideri Mesud Barzani ile ciddi sıkıntılar yaşamış, parti genel merkezleri saldırıya uğramış ve bölgesel Kürt yönetimi ile görüş ayrılıklarından dolayı tutuklanmışlardı. Her iki lider de Barzani'nin Türkiye ile ilişkilerinde yanlışlar yapmaması konusunda uyarılarda bulunmuştu. Selahattin Bahattin ise son Irak seçimlerinde Barzani'nin bölgesel ilişkilerde samimim olmamakla suçlayıp KDP ve KYB'nin kurduğu Kürdistan İttifakına katılmamıştı.
Konu ile ilgili olarak Cihan Haber Ajansının sorularını yanıtlayan KYB Türkiye Temsilcisi Bahroz Galali, "Heyetin Ankara'daki temaslarının olumlu sonuçlar doğuracağı düşünüyorum." diyerek, görüşmelerin yarın başlayabileceğini belirtti. Galali, kendisinin de CHP Genel Başkan Yardımcımcısı Onur Öymen ile bir araya geldiğini, CHP lideri Baykal'ın son açılımının bölge barışı için atılmış çok ciddi bir adım olduğunu da belirti. Galali, bu açılımından dolayı CHP'lilere teşekkür ettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious