Kuzey Irak'tan sınırdışı edilen İHA muhabiri konuştu

Kuzey Irak'tan sınırdışı edilen İHA muhabiri konuştu.9806
  • Giriş : 27.11.2007 / 00:34:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 00:09:09

İHA Kuzey Irak Muhabiri Sadık Kahraman, Kuzey Irak Bölgesel yönetimi tarafından bölge dışına çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'de ve Kuzey Irak'ta hafta sonunda gündeme bomba gibi düşen, "Barzani, PKK'nın iki üst düzey yöneticisini Avrupa'da bir askeri üsse götürdü" haberini hazırlayan İHA Kuzey Irak Muhabiri Sadık Kahraman, Kuzey Irak Bölgesel yönetimi tarafından bölge dışına çıkarıldı.

Yaklaşık 2 yıldır Irak'ın kuzeyi ve güneyinde görev yapan Sadık Kahraman, Türkiye'de ve Kuzey Irak'ta hafta sonunda gündeme bomba gibi düşen, "Barzani, PKK'nın iki üst düzey yöneticisini Avrupa'da bir askeri üsse götürdü" haberi nedeniyle Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tarafından bölge dışına çıkarıldı. Dün gece Irak saati ile 23.00 sıralarında güvenlik birimlerince kendisine resmi olmayan tebligatta, İHA bürolarının faaliyetlerine herhangi bir kısıtlama olmaksızın devam edebileceği, Sadık Kahraman'ın Erbil, Süleymaniye ve Dohuk vilayetlerinde hareket kabiliyetinin yasaklanmasına karar verildiği ve 12 saat içinde Kuzey Irak'ı terk etmesi gerektiği ifade edilmesi üzerine, Sadık Kahraman Türkiye'ye giriş yaptı.
 


Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Sadık Kahraman gazetecilerin sorularını cevapladı. Sadık Kahraman, "Kürt yönetimi son yaptığım haber nedeniyle beni sorguya aldılar. Buna istinaden KDP yönetimi ve Kürt federasyonu bu haberi ısrarla yalanladı. Haberin kaynağını ısrarla sordular.

Haberin kaynağını söylemezsen sıkıntıya düşersin veya süreceğiz diye baskılar vardı. Ben yaptığım her haberin arkasındayım ve altına imzamı atıyorum. Belli ki geçen zaman içerisinde bir çok şey değişecektir. Bu haberle alakalı ben kaynaklarıma güveniyorum ve inanıyorum. İdama giden bir insan veya gazeteci bile haber kaynağını açıklama zorunda değildir ve açıklamaz.

Böyle bir uygulama vardı, akabinde bazı yetkili birimler tarafından tekrar sorgulandım. En son dün akşam Irak saati ile 23.00 sıralarında peşmergelere ait asayiş yetkilileri geldi. Resmi bir belge ile gelmedi. Şifai olarak ellerinde bir not şeklinde Kuzey Irak sınırını terk edeceksiniz şeklindeki bildirerek, bu gün eskortla birlikte Peşmerge güçlerinden refakatçi verilerek, Kuzey Irak'taki Halil İbrahim kapısına getirilerek sınır dışı edildik. Bu duru haberci açısından çok üzücü bir durum. Bölgede ilk etapta araziye çıkmamız engellendi. Ondan sonra örgütün kamp olarak kullandığı bölgeler yasaklandı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious