Kuzey Iraktan Son askerî birlikler de yurda döndü

Kuzey Iraktan Son askerî birlikler de yurda döndü.43578
  • Giriş : 03.03.2008 / 08:16:00

Planlandığı şekilde tamamlanan kara harekâtının ardından son askerî birlikler de yurda döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığı, kara harekâtıyla ilgili yeni fotoğraflar yayımlandı.
Irak'ın kuzeyinde konuşlanan PKK terör örgütüne yönelik 21 Şubat 2008 tarihinde başlatılan ve 8 gün sonra planlandığı şekilde tamamlanan kara harekâtının ardından son askerî birlikler de yurda döndü.

Birlikler, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nca harekâtın icrasının gerçekleştirildiği Irak'a giriş noktasının en önemli merkezlerinden biri olan Hakkari'nin Çukurca ilçesi Hakantepe ve Işıklı bölgelerinden üslerine dönüş yaptı.

Amacı, 'bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek ve örgütün fiziksel altyapısını tahrip etmek' olarak belirlenen ve coğrafi olarak örgütün kalpgahı durumunda olan Zap bölgesinin hedef seçildiği harekâtın ardından geri çekilen operasyon timlerinin güvenliğini sağlayan özel komandolar sivil otobüs ve askerî araçlarla taşındı.

Sabah saatlerinde Mehmetçik'in geçeceği yolda güvenlik için mayın araması yapıldı. Daha sonra sivil kamyonlarla mühimmat, sivil otobüs ve askerî araçlarla son askerler de birliklerine döndü.

Çukurca sınırından Türkiye'ye yaklaşık 4 bin 500 askerin giriş yaptığı ve ilçeden birliklerine geçtiği öğrenildi.

Genelkurmay, başarılı bir manevrayla bitirilen operasyon sonrası 'Irak'ın kuzeyinin teröristler için emniyetli bir bölge olmadığının PKK'ya gösterildiğini' açıkladı.

Başlangıç ve bitiş tarihi Genelkurmay tarafından belirlenen harekâtın, bölgenin teröristler tarafından kalıcı ve güvenli bir üs bölgesi olarak kullanılmasını önleyerek, uzun vadede Irak'ın istikrar ve iç barışına da katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Genelkurmay, Irak'ın kuzeyinin terör örgütünün faaliyetleri açısından bundan sonra da yakından izlenerek, bu bölgeden Türkiye'ye tehdit yöneltilmesine müsaade edilmeyeceğini ifade etti.

Genelkurmay Başkanlığı, sınır ötesi operasyonlar hakkında bilgi vermek için bugün basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcilerini Genelkurmay Karargahı'na davet etti.

Genelkurmay Başkanlığı'nda saat 14.30'da yapılacak bilgilendirme toplantısında, Irak'ın kuzeyindeki PKK unsurlarına yönelik yapılan hava harekâtları ve ardından 8 gün süren sınır ötesi kara harekâtıyla ilgili detayların aktarılacağı öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı, daha önce operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, harekâtta etkisiz hale getirilen terörist sayısını 240, şehit düşen asker sayısını ise 24 olarak açıklamıştı. Operasyonda 3 de geçici köy korucusu şehit olmuştu.
Muhabere tesisleri çökertildi, teröristlerin birbiriyle irtibatı koptu

Irak'ın kuzeyinde teröristlerin kendilerinin yanı sıra lojistik altyapısını da imha etmeyi planlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, bunda başarılı oldu. Örgütün sözde ana karargahı Kandil'den sonraki ikinci önemli noktası Zap bölgesinde iletişim tesisleri yok edildi. Güvenlik güçlerinin, 12 komuta merkezi ile 11 muhabere tesisini yerle bir etmesi terör örgütünün iletişim ağını kopardı. Kara harekâtıyla birlikte küçük birliklere ayrılan teröristlerin, birbirleriyle ve üstleriyle olan irtibatının kesildiği belirtiliyor. Kandil ile iletişimin kopmasıyla panik havasının hakim olduğu terör örgütünde moral ve psikolojik çöküntü yaşanıyor. Mehmetçiğin yurtiçindeki terörist avı da sürüyor. Güvenlik güçlerinin Şırnak'ın Küpeli, Cudi, Bestler Dereler bölgesinden sonra Çırav Dağları'nda da teröristlere yönelik operasyonları devam ediyor. Sınır ötesi kara harekâtından dönen komandolardan bir kısmı sınırın sıfır noktalarına konuşlandırıldı. Terörist sızmalara karşı helikopterler ise bölgede sürekli keşif uçuşu yapıyor. Terör örgütünün mayın tuzaklarına karşı teyakkuzda olan güvenlik güçleri arama-tarama faaliyetlerini yoğunlaştırırken; terörist sızmalarına karşı sınır bölgesi termal kameralarla kontrol ediliyor. Diyarbakır, Cihan
Terör örgütü, iki ayda 713 kilo patlayıcı kullandı

Terör örgütü PKK, 2 ayda güvenlik güçleri için kurdukları mayın tuzaklarında 713 kilogram patlayıcı kullandı. Geçtiğimiz yıl güvenlik güçlerine yönelik kurduğu 455 tuzakta toplam 2 ton 640 kilo patlayıcı madde kullanan PKK, 2008 yılında da patlayıcı kullanmaya devam ediyor. Teröristlerce gerçekleştirilen patlayıcı madde ve mayın kullanma olaylarında TNT, A4, C4, C3 plastik patlayıcı maddelerin yanında son dönemde ağırlıklı olarak amonyum potasyum nitrat kullanılmaya başlandı. Teröristler, güvenlik güçlerine karşı 2008 yılının ilk 2 aylık döneminde toplam 21 patlayıcı tuzağı kurdu. Mehmetçiğin, 2008 yılının ilk iki aylık döneminde terör örgütü mensupları tarafından hazırlanan ve patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirdiği patlayıcı madde sayısı 19 oldu. Patlatılan madde sayısı ise 2. Patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen 19 olayda ele geçirilen patlayıcı madde cins ve miktarları şöyle: 3 kg TNT, 8 kg A4 patlayıcı, 3 kg C4 patlayıcı, 4 kg C3, 692 kg amonyum potasyum nitrat.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious