Kuzey Kıbrıs, İsrail'de ticaret ofisi açacak

  • Giriş : 10.03.2008 / 08:35:00

KKTC, önümüzdeki haftalarda İsrail'de bir ticaret ofisi açmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), önümüzdeki haftalarda İsrail'de bir ticaret ofisi açmaya hazırlanıyor. KKTC, başkent Tel Aviv'de açılacak ofis için Dov Weissglas'ın hukuk bürosundan danışmanlık hizmeti alıyor. Weissglas, daha önce, komadaki eski Başbakan Ariel Şaron'un danışmanlığını da yapmıştı.Haaretz gazetesi, Türkiye'nin çabaları sonucu KKTC'nin İsrail'de bir ticaret ofisi açacağı haberini verdi. Gazeteye göre, konu İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'in Kasım ayındaki Ankara ziyaretinde gündeme getirildi. Rumların tepkisinden çekinen İsrail, ofise diplomatik temsilcilik statüsüne sahip bir ofis açılmasına sıcak bakmadı. Bununla birlikte Avrupa ve ABD'deki örnekleri gibi KKTC ile İsrail arasında ekonomik ilişkileri geliştirecek bir büroya yeşil ışık yakıldı.

Haaretz gazetesi, Tel Aviv'de birkaç hafta içinde açılacak ofis için, Ariel Şaron'un eski danışmanı Dov Weissglas'la anlaşıldığını yazdı. Weissgalss, açılış için gereken resmî belgeleri tamamlamaya çalışırken, çok yakında KKTC'den bir yetkilinin temsilcinin çalışmaları yerinde görmek için İsrail'e geleceği kaydediliyor.

Gazeteye açıklama yapan konuya yakın bir kaynak, "Türkler, diplomatik bir temsilcilik açılması konusunda ısrarcı olmak istemedi. Daha az karmaşık bir adımda karar kıldı. Kuzey Kıbrıs, iş ilişkisini arzuluyor. Arka kapıdan politika yapma peşinde değiller" diye konuştu.

İsrailliler, KKTC'de gayrimenkul ve kumarhane işletmeciliği de dâhil olmak üzere turizm yatırımları ile ilgileniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious