Kuzey Kore, daha çok füze deneyecek

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

BM'nin kararını reddeden Kuzey Kore, daha çok füze deneyeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Güvenli Konseyi, 5 Temmuzda kıtalararası balistik füze denemelerinde bulunan Kuzey Kore'ye yaptırım öngören kararı dün oybirliğiyle kabul etmişti. Bunun hemen ardından Kuzey Kore, söz konusu kararı reddettiğini açıkladı. Kuzey Kore'nin BM nezdindeki Büyükelçisi Pak Gil Yon, kararın kabul edilmesinden hemen sonra yaptığı açıklamada, ''Kuzey Kore kararı tamamen reddeder'' diye konuştu. Pak Gil Yon, Konsey'in ''gereksizce ve gangster gibi'' ülkesini izole etmeyi amaçladığını ileri sürdü. Pak, ''Kuzey Kore delegesi kararlı bir şekilde bazı ülkelerin, ülkesine yaptırım ve baskı kurmak için alçakça politik emellerle Güvenlik Konseyi'ni yanlış kullanma girişimlerini kınar ve Konsey'in aldığı kararı tamamen reddeder.'' ifadelerini kullandı. Pak, Kuzey Kore Halk Ordusu'nun savunma gücünü artırmayı amaçlayan bu tür füze denemelerini sürdüreceğini vurguladı. Ülkesinin füze test etmeye yasal hakkı bulunduğuna işaret eden Pak, diğer ülkelerin, denemelere itirazı ve baskı yapması durumunda ülkesinin daha güçlü fiziksel harekette bulunacağı uyarısını yaptı.

Japonya ise Kuzey Kore'den BM Güvenlik Konseyinin kararına uymasını isterken, Japon Dışişleri Bakanı Shintaro Ito, Kuzey Kore'nin denediği füzelerin Japonya'yı ve diğer ülkeleri doğrudan tehdit ettiğini söyledi.

ÇİN: ''ABD'NİN IRAK'I İŞGALİ BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN ONAYINI ALMAMIŞTI''

Japonya'nın sunduğu söz konusu karar tasarısında BM kuruluş sözleşmesinin yaptırımlara ve son çare olarak da kuvvet kullanımına imkan sağlayan 7. bölümüne göndermede bulunulmuştu. Konseyin karar toplantısında söz konusu kararın BM kuruluş sözleşmesinin ''7. bölümüne göre mi'' benimsendiği konusunda fikir ayrılıkları oluşmuştu. Kuzey Kore'nin müttefiki ve destekçisi Çin, kararda 7. bölümün bahsedilmesi halinde karara veto etme tehdidinde bulunmuştu. Çin, ABD önderliğindeki Irak'ın işgalinin BM Güvenlik Konseyi'nin onayını almadığını anımsattı. Sonuçta Japonya, ABD, İngiltere ve Fransa'nın seçme hakkı kalmazken bu bölüm tasarıdan düştü. Bu ülkeler, kararın dilinin müsamahasız ve hukuki bağlayıcılığı bulunduğunu dikkate aldı.

7. bölüm yerine İngiltere'nin üzerinde çalıştığı bir uzlaşma ortaya atıldı. Buna göre ''BM Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin devamı için özel sorumluluğu altında hareket eder.'' denildi.

ABD'nin BM nezdindeki büyükelçisi John Bolton, konseydeki konuşmasında Kuzey Kore'ye hitaben ''Balistik füze programını askıya al. Kitle imha silahları yapımında kullanılan malzemelerin alımını durdur. Mevcut nükleer programını ve nükleer silahlarını ortadan kaldırmak için Eylül 2005'deki taahhütlerini yerine getir.'' demişti.

BM'nin aldığı kararda Kuzey Kore'nin balistik füze programıyla ilgili bütün faaliyetlerini askıya alması öngörülüyor. BM üyelerinden ayrıca Kuzey Kore'den füze almamaları veya bu ülkeye füzenin yanı sıra füze yapımı ve kitle imha silahları programlarında kullanılan malzeme ve teknolojileri satmamaları isteniyor.

ABD'DEN İRAN'A : ''DERS AL''

John Bolton, Kuzey Kore'yi kınayan kararın İran'a güçlü bir mesaj vermesi gerektiğini belirterek, ''İran'ın bu karara göz atması ve BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi dahil tamamının oybirliğiyle kararı kabul ettiğini görmesi gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious