Kuzey Kore BM'ye meydan okudu

Kuzey Kore BM'ye meydan okudu.11224
  • Giriş : 14.04.2009 / 23:22:00
  • Güncelleme : 14.04.2009 / 23:26:55

BM Güvenlik Konseyi tarafından kınanmasına tepki olarak, nükleer programının sona erdirilmesiyle ilgili uluslararası müzakerelerden çekildiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

K. Kore Dışişleri Bakanlığı kesinlikle nükleer görüşmelere katılmayacaklarını ve K. Kore'nin nükleer programıyla ilgili olarak altı devlet arasında alınan kararların da kendilerini bağlamadığını bildirdi.

K. Kore aynı zamanda nükleer caydırma programını genişleteceğini ve nükleer hammadde üretim tesislerini de yeniden devreye sokacağını duyurdu.

BM Güvenlik Konseyi K. Kore'nin roket denemesini kınamış ve bundan böyle deneme yapılmamasını talep etmişti.

ABD ve Japonya'nın ortaklaşa hazırladıkları karar tasarısı Rusya ve Çin'in itirazları nedeniyle başkanlık bildirisi şeklinde yayınlanmıştı.

Çin itidal çağrısında bulundu

Çin, altılı görüşmelerden çekildiğini açıklayan Kuzey Kore ile diğer taraflara itidalli davranmaları çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, tüm taraflardan, çözüm sürecine daha geniş çerçevede bakmalarını istediklerini ve görüşmelerde kaydedilen aşamanın korunmasının beklendiğini söyledi.

Japonya, nükleer programı ile ilgili görüşmelerin ''boşuna'' olduğunu belirten Kuzey Kore'ye görüşlemelere yeniden başlaması çağrısında bulunurken, Rusya, Kuzey Kore'nin nükleer programına yeniden başlamasını esefle karşıladığını bildirdi.

Rusya esefle karşıladı

Japonya Dışişleri Bakanlığı Basın Sekreteri Yardımcısı Yasuhisa Kawamura, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyinin bildirisini kabul etmesi ve nükleer programıyla ilgili yapılan çok taraflı görüşmelere yeniden başlaması çağrısında bulundu.

Öte yandan Rusya'nın RIA Novosti ajansı, Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırarak verdiği haberde, Kuzey Kore'nin nükleer silah programına yeniden başlama kararının esefle karşılandığını bildirdi.

Haberde, bakanlık yetkilisinin, ''biz sadece Kuzey Kore'nin kararını esefle karşılayabiliriz ve nükleer sorunla ilgili yapılan 6'lı görüşmelerden ayrılmaması çağrısında bulunabiliriz' dediği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*