Kuzey Kore direniyor!

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Pekin'de devam eden 6'lı görüşmeler çıkmaza girerken görüşmelerde bir ilerleme olmadığını açıklayan ABD, Kuzey Kore'yi ciddi adım atmamakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in başkenti Pekin'de 13 ay sonra tekrar başlayan altılı görüşmelerin beşinci turunun ikinci aşamasında 5. güne gelindi. Ancak Kuzey Kore'nin ısrarlı tutumu görüşmelerde ilerleme sağlanmasına neden olurken, ABD Heyeti Başkanı Christopher Hill yarın ABD'ye geri dönme planı olduğunu söyledi. Hill, Kuzey Kore heyetinin her gün değişik isteklerde bulunduğunu ve Pyonyang'ın bunları elde edemeyeceğini bildiğini belirterek, bu tutumun duyguları incittiğini ifade etti. Hill, görüşmelerde Kuzey Kore'nin prensipte kabul ettiği ve mali yardım ve güvenlik garantisi karşılığında nükleer silahlardan vazgeçmeyi içeren Eylül 2005 anlaşmasının uygulanması konusunda ilerleme olmasını umduklarını dile getirdi. Hill, Kuzey Kore'nin nükleer sorununun çözülmemesi durumunda Pyonyang'ın daha çok ekonomik sıkıntılara gireceği uyarısında bulundu.

Japonya heyeti başkanı Kenichiro Sasae, Kuzey Kore'nin 'inatçı' tavrından dolayı beşinci gününe giren görüşmelerin kilitlendiğini ve bir ilerleme sağlanamadığını söyledi. Sasae, Kuzey Kore'nin ABD'nin uyguladığı mali yaptırımlar konusundaki duruşunu bozmadığını ve bunun görüşmelerde en büyük sorun olduğunu ifade etti.

-SON BİR HAMLE BEKLENİYOR-

Görüşmelere katılan 6 ülkenin heyetlerinin ilerleme sağlanabilesi için yeni bir format ortaya koymaya hazırlandıkları kaydediliyor. Heyetler bugün de sabah seansında ikili görüşmelerini sürdürüyor.

Kuzey Kore heyeti, ülkesinin 9 Ekim'de yaptığı nükleer füze denemesinin ardından Birleşmiş Milletler'in uyguladığı ambargoyu kaldırmaması durumunda Pyonyang'ın herhangi bir adım atmayacağını açıklamıştı. Kuzey Kore ayrıca ABD'den düşmanca tavrını sona erdirmesini ve nükleer reaktör yapımı için yardımda bulunulmasını da talep ediyor.

Bu arada ABD Hazine Bakanlığı'ndan bir heyet 2 gündür altılı görüşmelerden bağımsız olarak Kuzey Koreli banka yetkilileri ile Washington'un giderek fakirleşen Pyonyang'a uyguladığı mali yaptırımlar konusunda Pekin'de görüşmüş ancak bir sonuç alınamamıştı. Mali yatırım görüşmelerinin gelecek ay New York'ta tekrar yapılacağı açıklanmıştı.

Güney ve Kuzey Kore, ABD, Çin, Japonya ve Rusya'nın temsilcileri, soruna çözüm bulmak amacıyla Çin'in başkenti Pekin'de 13 ay aradan sonra tekrar başlattıkları görüşmelerin bitim tarihi ise henüz bilinmiyor. Taraflar, bunun görüşmelerdeki gidişat tarafından netlik kazanacağını belirtiyor.

Öte yandan Güney Koreli kaynaklar Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer deneme içinde olduğunu ileri sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious