Kuzey Kore kısa menzilli 3 füze denedi

Kuzey Kore kısa menzilli 3 füze denedi.10349
  • Giriş : 28.03.2008 / 10:00:00

Kore Yarımadası'nda gerilim yükseldi. Kuzey Kore'nin 3 kısa menzilli füze denediği bildirildi. Güney Kore, olayı doğruladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güney Kore'nin resmi haber ajansı Yonhap, adanın batı sahilinde, Batı Denizi (Sarı Deniz) üzerinde kısa menzilli füze denendiğini duyurdu. Uzmanlar, bir anda tansiyonu yükselten bu hareketin Washington'a tepki ve Seul'un yeni muhafazakar hükümetine gözdağı niteliğinde olduğunu aktardı.

Denemenin, son günlerde tarafların arasında artan anlaşmazlıkların üzerine yapılması dikkat çekti. Güney Kore, nükleer silahsızlanma konusunda Pyongyang'ı ağır ve isteksiz hareket etmekle suçluyordu. Kuzey Kore ise, bu iddianın üzerine sınırları içerisindeki bir sanayi kompleksindeki Güney Koreli yöneticileri sınırdışı etmişti.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Lee Dong-Kwan, Kuzey Kore'nin askeri tatbikat çerçevesinde füze denemesinde bulunduğunu belirterek, "İnanıyoruz ki, Kuzey Kore, ikili ilişkilerimizi bozmak istemez" dedi.

Uzmanlar, Kuzey Kore'nin elinde, Güney Kore'nin büyük bölümünü ve Japonya'nın bir kısmını vurabilecek nitelikte 800'ü balistik 1000'den fazla füze olduğunu bildiriyor. Güney Kore'nin 670 bin kişilik güçlü ordusunu 28 bin ABD askeri destekliyor. Kuzey Kore'nin ise yetersiz teçhizatlı 1.2 milyon askeri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious