Kuzey Kore nükleer deneme yaptı!

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Kuzey Kore nükleer deneme yaptı: Güney Kore ordusu alarma geçerken, dolar yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Kuzey Kore'nin resmi Kore Merkez Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Kuzey Kore yer altında nükleer bir deneme gerçekleştirdi. Habere göre deneme başarılı oldu ve bölgede radyoaktif bir sızıntı meydana gelmedi. Bu haber üzerine Amerikan Doları, Japon Yen'ine karşı son 7 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Güney Kore Won'u da dolara karşı yüzde 1'den fazla değer kaybederken, Güney Kore'nin ana borsası da yaklaşık yüzde 3 oranında düştü.

"Nükleer deneme tarihi bir olay ve askerimize ve halkımıza mutluluk getirmiştir'' denilen Kore Merkez Haber Ajansı'nın haberinde, nükleer denemelerin Kore Yarımadası'nda ve bölgede barış ve istikrarın devamına katkıda bulunacağı belirtildi.

Güney Kore'nin Yonhap Haber Ajansı da savunma kaynaklarına dayanarak denemenin Kilju şehri yakınındaki Hwaderi'de yerel saatle 10:36 (TSİ 04:36)'da yapıldığını duyurdu. Kuzey Kore kendisinin silahsızlandırılması istenmesi ve ABD'nin finansal yaptırımlarından dolayı yaklaşık bir yıldır uluslararası görüşmelere katılmıyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun'un güvenlik danışmanlarıyla Kuzey Kore'nin nükleer deneme meselesini görüştüğü kaydedildi.

Nükleer silahlara sahip olduğunu söyleyen Kuzey Kore geçen hafta nükleer deneme yapacağını duyurmuş ve bu açıklama tüm dünyanın tepkisini çekmişti.

-Güney Kore ordusu alarmda-

Söz konusu denemenin ardından Güney Kor ordusunun alarm durumuna geçirildiği bildirildi. Güney Kore askeri sözcüsü yaptığı açıklamada, tüm ordunun alarm durumuna geçirildiğini söyledi.

-Güney Kore ve Avustralya denemeyi doğruladı-

Güney Koreli adını açıklanmasını istemeyen bir yetkili de denemeyi doğruladıklarını söyledi. Denemenin Richter ölçeğine göre 3.58 büyüklüğünde olduğu ve şu ana kadar nükleer bir sızıntı olmadığı kaydedildi.

Avustralya Başbakanı John Howard ise yaptığı konuşmada yapılan sismik ölçülere göre söz konusu denemenin bu sabah yapıldığını doğruladıklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı ise denemeyi henüz doğrulamazken, Güney Kore'yi ziyaret eden Japonya Başbakanı Şinzo Abe, gazetecilere yaptığı açıklamada Japonya'nın söz konusu denemeyi henüz doğrulamadığını, verilerin topladıktan sora gerekli girişimlerde bulunulacağını belirtti. Japonya, bu denemeyi '' tehdit ve provokasyon'' olarak niteledi.

Bu arada ABD Jeolojik Araştırma Kurumundan yapılan açıklamada, denemenin Richter ölçeğine göre 4.2 büyüklüğünde olduğu bildirildi.

Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasıyla ilgili olarak yapılan 6'lı görüşmelerdeki temsilcisi Chun Yung-woo da Pekin'e varışında yaptığı açıklamada, konuyu in ile görüşeceklerini ifade etti.

Kuzey Kore'nin nükleer deneme tehdidi Çin'in ardından Güney Kore'yi ziyaret eden Abe'nin gündemindeydi. Abe, dün Çin'de düzenlediği basın toplantısında Kuzey Kore'yi nükleer denemeden vazgeçmesi konusunda uyarmış ve buna tolerans gösteremeyeceklerini söylemişti.

-ABD doğrulayamıyor-

Şer üçgeni' olarak nitelediği Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapması konusunda endişelerini sürdüren ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yaptığı bilgisinin henüz doğrulanamayacağını dile getirdi. İsminin açıklanmasını istemeyen Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Bilgiyi henüz doğrulayamayız." dedi.

Kuzey Kore'nin, söz konusu denemesinin doğrulanması halinde bu ülkeye yönelik yeni yaptırımlar ele alınacak. ABD, Kuzey Kore'nin yarım düzine kadar nükleer silah üretmesine yetecek radyoaktif maddeye sahip olduğunu söylüyor. Bu arada gözlemciler, denemenin doğrulanması halinde bölgede büyük bir silahlanma yarışının ortaya çıkacağını belirtiyor.

-Çin, denemeye kesinlikle karşı olduklarını açıkladı-

Öten beri Kuzey Kore'ye yaptırımların yerine meselenin diyalog ile çözülmesini savunan ve bu ülkenin destekçisi konumundaki Çin, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin kesinlikle karşısında olduklarını ve Kuzey Kore'yi meselenin çözümlenmesi için 6'lı görüşmelere dönmeye davet ettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious