Kuzey Kore ''nükleer kalkanla'' tehdit etti

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili Pekin'de devam eden 6'lı Görüşmeler somut bir sonuç alınamadan sona erdi. 5 gün süren çetin görüşmeler sonunda gelecek seferki görüşmeler için bir takvim de açıklanmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin'in başkenti Pekin'de 13 ay sonra tekrar başlayan 6''lı Görüşmeler'in beşinci turunun ikinci aşamasında Kuzey Kore bildiğini okudu. Görüşmelerde Kuzey Kore, ABD'nin uyguladığı mali yaptırımları kaldırmadıkça nükleer meselesini görüşmemekte ısrar edince görüşmeler sonuçsuz kaldı.
Görüşmelerin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Kuzey Kore heyeti başkanı Kim Kye-gwan, görüşmelerde ellerinden geleni yaptıklarını, ancak, ABD'nin "düşmanca politikasını" terk etmemesi ve mali yaptırımları kaldırmaması üzerine toplantının sonuçsuz kaldığını söyledi.

Kim, ABD'nin söz konusu tavrının devam etmesi halinde, nükleer silah programını bertaraf etmeyeceğini söyledi. Kim gazetecilerin sorularını cevaplarken, ABD'nin kendilerine yönelik "düşmanca politikayı" terk etme ve yaptırımları kaldırma konusunda bir karar almadığını dile getirdi.

Kim, Kuzey Kore'nin gelecekte nükleer denemelerde bulunup bulunmayacağı sorusuna ise "Caydırıcılık adına Pyonyang'ın nükleer kapasitesini geliştirmeye çalışacağız. ABD halen "hem havuç ve sopa, hem de diyalog ve baskı" taktiğini uyguluyor.'' diyen Kim, "Biz de buna diyalog ve kalkanla cevap veriyoruz ve kalkanla biz diyoruz ki; ileriye dönük caydırıcılığımızı geliştireceğiz.'' diye konuştu. Kim, 9 ekim'deki nükleer füze denemesini de caydırıcılık olarak gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Yerli ve yabancı basının büyük ilgi gösterdiği basın toplantısının ardından Kim'in arabasına binmek üzereyken görüntülemek isteyen gazeteciler arasında büyük bir koşuşturmaca başladı. Güvenlik gerekçesiyle başka kapıdan çıkan Kim, görüntülenmekten yine de kurtulamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious