Kuzey Kore tepkileri üzrine çekti

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Dünyanın uyarılarına kulak vermeyen Kuzey Kore'nin, bugün ilk defa başarılı bir nükleer silah denemesi yaptığını açıklamasına tepkiler sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Toplantıya Maliye Bakanı Kwon O-kyu, Bank of Korea Başkanı Lee Seong-taek ve diğer üst düzey ekonomi yetkilileri katılıyor.

-Sert yanıt verilecek-

Diğer taraftan Devlet Başkanlığı sözcüsü Yoon Tae-young, Güney Kore'nin, 1953 yılındaki Kore savaşıyla ayrılan Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapmasına ''sert yanıt vereceklerini'' söyledi. Sözcü Yoon, ülkesinin nükleer denemeyi hoş göremeyeceğini ve Kuzey Kore'nin nükleer denemeden havaya yayılan radyoaktif zerreler nedeniyle bütün sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini kaydetti. ''Kuzey Kore derhal nükleer programını bıraksın'' diyen Yoon, bu ülkenin nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasına uyması gerektiğini dile getirdi.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Aso ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasına ilişkin olarak, ''Eğer deneme bilgisi doğruysa, bu sadece kuzeydoğu Asya'nın değil, bütün dünyanın istikrarını bozacaktır. Durumu yakından takip edeceğiz'' diye konuştu.

Bu arada ABD, Kuzey Kore'nin yarım düzine kadar nükleer silah üretmesine yetecek radyoaktif maddeye sahip olduğunu söylüyor. Güney Kore Jeoloji Enstitüsü uzmanları ise, Kuzey Kore'nin bir nükleer denemesinin 550 ton TNT'ye eşdeğer olduğunu kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious