Kuzey Kore yeni füzeler deneyecek

Kuzey Kore yeni füzeler deneyecek.10807
  • Giriş : 26.05.2009 / 08:05:00

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin sert kınamasını dikkate almayan Kuzey Kore'nin, dün yaptığı yer altı nükleer deneme ile 3 kısa menzilli füze denemesinin ardından yeni füzeler fırlatacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, ülkedeki Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore'nin, dünkü denemenin ardından ülkenin batı kıyılarında kısa menzilli yeni füzeler fırlatacağını bildirdi.

Haberde, Pyongyang'ın batı sahillerini gemi trafiğine kapadığı ve bugün yada yarın KN-01 su üstü güdümlü füze fırlatacağı kaydedildi. Aynı kaynak, gemi yasağının 25-27 Mayıs tarihlerinde geçerli olacağını belirterek, bunun Kuzey Kore'nin büyük ihtimalle bugün ya da yarın kısa menzili füze denemesi yapacağı anlamına geldiği ifade edildi.

Tahminen 160 kilometreden fazla menzile sahip olan KN-01 füzeleri Silkworms (İpek Böceği) füzelerinin gelişmiş hali olarak biliniyor. Pyongyang yönetimi dün başarılı olarak söylediği ülkenin ikinci yer altı nükleer denemesinden birkaç saat sonra ülkenin doğu kıyılarında 3 adet kısa menzilli füze denemesi yapmıştı. Gerekçe olarak da nükleer silah gücünü arttırmak gösterilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*